A nosztalgia és a hagyományőrzés jegyében zajlott le hétvégén a szerencsi Csokoládé Fesztivál, melynek fővédnöke Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter volt.

Szerencs neve a csokipiacon jószerivel összeforrott a Boci-csokival, a Melódia fantázianevű csokival, a kakaóporral, és egyéb ínyencségekkel, a csokoládégyártással. A város „édes” hagyományai ihlették meg az esemény ötletgazdáját, a térség országgyűlési képviselőjét, Koncz Ferencet is.

A fesztiválon tartott pódiumbeszélgetésen Fazekas Sándor elmondta: a vidék felemelkedéséhez szükséges, hogy a feldolgozóipar és az értékesítés a magyar vállalkozók kezébe kerüljön vissza és a piacokon minél magasabb feldolgozottságú és minél jobb minőségű termékekkel tudjanak megjelenni. A miniszter egyúttal kiemelte a keleti piacok fontosságát, ezen belül is Lengyelország, Oroszország és Kazahsztán szerepét hangsúlyozta.

A kormány a gazdákat és a vállalkozókat támogató gazdaság-, vidékfejlesztési és adópolitikával segíti a fellendülést, tette hozzá a szakminiszter. A fesztivál egy különleges eseménynek is helyt adott: bemutatták a világ legnagyobb bonbonját, melyet segítőtársaival Ekker Róbert, helyi szobrászművész készített. A több mint egytonnás édesség 850 kilogramm csokoládéból, és kétszáz liter tokaji borból készült, magassága 105, legnagyobb átmérője 391 centiméter. Az új Guinness-rekordot a hivatalos mérés után a fesztiválon jelentették be. A bonbonból csapolható borból a rendezvény résztvevőit kínálták meg. Ekker Róbert elmondta, hogy több mint két hétig készült a világ legnagyobb „konyakos meggye”.

Az óriási csokitömb kiöntése egy hétig tartott. A rekord méretű bonbon értéke valószínűleg több millió forintra rúg, hiszen csak a felhasznált csoki alapanyag kilónként 1000 forintba került. A szobrászművésznek korábban is voltak hasonló vállalkozásai: a bonbonnal együtt már három, csokoládéval kapcsolatos rekord köthető a nevéhez. Két évvel ezelőtt egy 239 kilogrammos Gombóc Artúr-szobrot készített csokoládéból, míg tavaly a világ legnagyobb édességgel színezett képét festette meg gyerekek közreműködésével. Azokat is a szerencsi csokoládéfesztiválon mutatták be, és azóta is láthatóak a szerencsi Csokoládémúzeumban. Ekker Róbert reméli, hogy az óriási bonbon is ebbe a múzeumba kerül.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)