Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter újabb földhaszonbérleti szerződéseket adott át hat pályázónak a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Fegyverneken. A nyertes gazdák az ünnepélyes átadáskor egy-egy zsák magyar nemesítésű kukorica vetőmagot is kaptak.

Az üzenetértékű gesztussal Fazekas Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy az állami földterületek állattartáshoz kötött haszonbérbe adása mellett az is a mezőgazdaság versenyképességét növeli, ha a gazdák a magyar földbe magyar vetőmagot vetnek.

Minden megkötött szerződés egy lépéssel közelebb viszi a tárcát egyik fő céljához, hogy megerősítése a kis- és közepes családi vállalkozásokat, és az állattartó gazdaságokat. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet ezért változatlanul a helyben lakó, életvitelszerűen mezőgazdasági tevékenységet folytató termelőket hozza helyzetbe a pályázati eljárás során.

A nyertes pályázók közül Faragó Edit kenderesi őstermelő, szarvasmarha-, sertés- és baromfitenyésztéssel foglalkozik 7,14 hektáron. A pályázaton elnyert 8,3 hektáron saját takarmánybázist alakít ki, ezzel párhuzamosan növeli húsmarha állományát.

Németh Attila fegyverneki családi gazdálkodó. Gabonafélék termesztésével, illetve szarvasmarha- és juhtenyésztéssel foglalkozik. 53 hektáron gazdálkodik és az állattartáshoz egy közel 200 férőhelyes istállót bérel. Állatait tömegtakarmánnyal és kiegészítő takarmánnyal eteti a legeltetés mellett, melyekhez az alapanyagot a haszonbérbe vett 6,5 hektáros területen termeli meg a jövőben. Pályázatában vállalta, hogy növeli az állatállományát.

Török Csaba örményesi gazdálkodó. Saját és bérelt földjein az egész család együtt dolgozik. Szántóföldi növénytermesztéssel, zöldségtermesztéssel és hízóbika hízlalással foglalkoznak. A gazdaság telephelyén 300 férőhelyes istálló található. Nyertes pályázatában vállalta az állomány növelését, amihez a szükséges mennyiségű takarmányt az elnyert 7,9 hektáron termeli majd meg.

Bíró Károly kenderesi családi gazdálkodó, közel 100 hektár, jó termőhelyi adottságú területet művel. Mint vetőmag-gazdálkodási szakmérnök, tevékenységének egyik pillére a vetőmagtermesztés. Elsősorban mustár, hibridkukorica, és takarmányborsó vetőmagokat állít elő. Speciális szakértelmet és gépeket igényel az olajtök termesztése, amit gyógyszeripari alapanyagként, és étkezési célra termel. Idén szarvasmarhatartással kívánja bővíteni tevékenységi körét, melyet a pályázaton elnyert 5,8 hektárra alapozhat.

Farkas István családja több generáció óta él és gazdálkodik Kenderesen. Családi gazdaságának fő profilja a növénytermesztés. Mellette állattenyésztéssel is foglalkozik: 40 birkát, 15 sertést és 3 lovat tart. 33 hektár saját földje mellett 5 hektár bérelt területen gazdálkodik. Kizárólag környezetkímélő és méhkímélő növényvédőszereket, illetve többségében szerves trágyát használ. Célja, hogy családi gazdasága megerősödjön, több lábon álljon. A pályázaton elnyert 3,7 hektár biztosítja az állattenyésztéshez szükséges termőföldet.

Szpisják Imre kenderesi családi gazdálkodó sertéstartással foglalkozik. 58 hektáron gazdálkodik; állatállománya jelenleg 120-130 sertésből áll. A saját bevételből finanszírozott állatállomány növeléshez szüksége van takarmánytermő területekre, melyet a haszonbérbe vett 6 hektár biztosít.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)