Országos szervezetbe tömörítenék a vetőmag ágazat állami szereplőit a nemesítés, a fajtafenntartás és a minősítés rendszerének összehangolása érdekében – jelentette be a vidékfejlesztési miniszter Törökszentmiklós-Szenttamáson.
Fazekas Sándor a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. vetőmagüzem-fejlesztésének átadásán aláhúzta: mindez része volna annak a szerkezeti korszerűsítésnek, ami jelenleg Magyarországon, ezen belül az agráriumban is zajlik, és amelynek célja az ésszerűbb működés megszervezése, az erőforrások hatékonyabb felhasználása, illetve a versenyképesség javítása.
Ez a munka „kényszerű fogyókúrával jár”, mely Jász-Nagykun-Szolnok megye agrár-közigazgatásától nem követel súlyos áldozatokat. A szakmában országszerte felszabaduló hivatali munkaerőt a tárca igyekszik minél nagyobb arányban a termelő szférába átirányítani – tette hozzá.
A magyar vetőmag stratégiai termék, melynek előállítása jelenleg 130 ezer hektáron zajlik és több ezer családnak biztosít megélhetést. A termőterület és a kapacitás bővítése nemzetgazdasági, sőt – élelmiszerbiztonsági szempontból – nemzetbiztonsági érdek. Erre irányul az az országos sajtókampány is, melyet a Vidékfejlesztési Minisztérium 2011 decemberében indított útjára Bács-Kiskun megyében – emlékeztetett a politikus kiemelve, hogy a vetőmagtermelés a hazai gazdaság legsikeresebb ágazata, mely egyben az Európai Unió 3. és a világ 9. legjelentősebb exportőrének számít.
A kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar vetőmagokra, melyek nélkül elképzelhetetlen a hazai mezőgazdasági termelés. A vetőmagok Magyarország számára nemzetközi rangot jelentenek, generációk szaktudása, szorgalma és odafigyelése halmozódott fel bennük. Éppen ezért fontos eljuttatni a gazdákhoz azt az üzenet, hogy magyar vetőmagot vessenek. A vetőmagtermelés az átlagos mezőgazdasági termelésnél több kézimunkát, nagyobb felkészülést igényel, magas hozzáadott értékeket képvisel, ezért a vidéki foglalkoztatásban, az agráriumban, és a gazdasági növekedésben is komoly távlatokat jelent.
A Vidékfejlesztési Minisztérium célja, hogy hozzájáruljon a magyar vetőmagok elfogadottságának növeléséhez itthon és külföldön egyaránt. A magyar tudományos, kutatási, oktatási háttér garanciát jelent arra, hogy az ágazat még tovább erősödjön és helyt álljon a piacon uralkodó óriási versenyben. Az elmúlt időszakban felértékelődtek a kiváló, versenyképes vetőmagfajtáink, amelyek garantáltan GMO mentesek.
A VM dolgozik a termelés fellendítéséhez szükséges jogi környezet kialakításán és a mezőgazdasági kutatás-fejlesztés átfogó koncepcióján – közölte a miniszter.
Kérdésre válaszolva kitért arra is, hogy múlt év őszén 65 ezer hektárnyi földet jelöltek ki hasznosításra. Újabb területek bevonására azonban a szerződéses és tulajdonviszonyok rendezése miatt csak fokozatosan nyílik lehetőség. Minden parcella egyenkénti felülvizsgálatot igényel, melyet a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet és a földügyi biztos végez – mondta.
A teljes egészében magyar tulajdonú Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. vetőmagüzemének korszerűsítéséről szólva a tárcavezető kijelentette: az összességében közel 1 milliárd forintból megvalósult projekt beleillik a nemrégiben elkészült kormányzati vidékstratégiába, hiszen növeli a térség megtartó képességét és szavatolja az élelmiszerbiztonságot.
A beruházás részleteiről Polgár Gábor üzemvezető az MTI-nek kifejtette: a 2009-ben kezdődött és két lépcsőben elkészült modernizáció eredményeként az 50 éves létesítmény megújult és világszínvonalú gépsorral gyarapodott. Ez duplájára növelte a komplexum eddigi kapacitását, mely immár évente mintegy 5000 tonna hibridkukorica vetőmag előállítására képes.
E fő profilnak számító és Európa számos országába exportált termék gyártása mellett ráadásul az új technológia lehetővé tette a termékpaletta szélesítését is. Így a napraforgó és a kalászosok mellett a cég terveiben egyebek mellett borsó, olajretek, zab, bükköny és mustár vetőmag termelése, illetve feldolgozása is szerepel – jelezte a szakember.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája, MTI)