A pártatlan és az ökológiai szempontokra is összpontosító elnökségi programot üdvözölték a képviselők az Európai Parlament Halászati Bizottságában

Igen nyílt és jó hangulatú vita bontakozott ki az Európai Parlament /EP/ Halászati Bizottságában. A képviselők nagy érdeklődéssel fogadták Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter előadását az elnökség prioritásairól, mivel Magyarország nem rendelkezik tengerparttal, így a korábbi időszakban nem volt markáns álláspontja a halászati ügyekben. A miniszter leszögezte, ez a pozíció előnyére válik az elnökségnek, mivel objektíven tudja majd megítélni a tagállamok és az uniós intézmények között fennálló érdekkonfliktusokat. A pártatlanságot,Magyarország kívülálló pozícióját több képviselő is üdvözölte a meghallgatás során.

Az ágazat fenntartható fejlődésének elősegítése az egyik legfontosabb feladat nem csak Európában, hanem az egész világon- hangsúlyozta az ülésen Fazekas Sándor.

A magyar miniszter az elnökségi program ismertetésekor a fő prioritások közé sorolta a közös halászati politika reformját, a többéves gazdálkodási tervek ügyének előbbre vitelét. Kiemelte, hogy több fontos területen a képviselőkkel együttműködve folytatni kívánja a Lisszaboni Szerződés végrehajtását is.

Mindezek közül megkérdőjelezhetetlenül a közös halászati politika reformja a legfőbb prioritásunk-jelentette ki a magyar miniszter. Jelenleg várjuk a Bizottságnak az alaprendelettel és a közös piacszervezés reformjával kapcsolatos jogalkotási javaslatait-tette hozzá.

A magyar elnökség előrehaladást kíván elérni többek közt a halászok helyzetének javításában, a visszadobott halak mennyiségének csökkentésében és az európai akvakultúra fejlesztésében, de Fazekas megnyugtató válaszokat adott a szakpolitika nemzetközi aspektusait firtató képviselői felvetésekre is.

Képviselői kérdésre a miniszter hangsúlyozta, a magyar elnökség tisztában van azzal, hogy a belvízi halászat az Unió számos országában jelentős ágazat, ám az döntően nemzeti hatáskörben van, így a vitában szándékosan nem kívánt kitérni erre a területre.

A meghallgatáson több képviselő örömmel fogadta, hogy a magyar elnökség a gazdasági szempontok mellett az ágazattal összefüggő ökológiai és fenntarthatósági szempontokat is fontos kérdésként kívánja kezelni.

(eu2011.hu, kormany.hu)

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)