A két ország hagyományosan kiegyensúlyozott és baráti kapcsolatot ápol. A diplomáciai együttműködés 141 éves múltra tekint vissza.

A gazdasági kapcsolatok a rendszerváltozás óta erősödnek, közel 120 japán cég működik Magyarországon, ahol mintegy 22 ezer ember jut munkához. A japán kormány 1990 óta jelentős összegekkel támogatja a hazánkban működő Közép- és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központot (REC). Ito Teceu emlékeztetett arra is, hogy az Erzsébet-híd díszkivilágítása 2009-ben japán támogatással valósulhatott meg.

Fazekas Sándor gratulált a nagykövet úr kapcsolatépítésben kifejtett munkájához. A miniszter elmondta, hogy Japán kiemelt célpontja a magyar mezőgazdaságnak, hiszen a távol-keleti ország rendkívül jelentős sertés- és baromfihús importőrünk. A teljes 2009. évi sertéshús kivitelünk mintegy 13%-a a japán piacon talál vevőre. Fontos és tradicionális exportcikkünk ugyanakkor a libamáj és a libatoll is, kiegészülve a sajt és borexporttal. Japán jelentős élelmiszer behozatalra szorul.

A lakosság élelmiszer szükségletének alig 40%-át képes a japán mezőgazdaság előállítani, ezért szeretnénk több, elsősorban hungarikum termékünkkel betörni erre a piacra. Fazekas Sándor kifejtette: Magyarország nyitott arra, hogy japán környezetvédelmi technológiát vegyen át különösen akkor, ha az munkahelyteremtéssel párosul.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)