A Nagykunság talán legfontosabb csatornája 35 ezer ember életkörülményeit teszi jobbá, hiszen egyszerre javítja a belvízelvezetést, illetve biztosítja aszályos időben az öntözést - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hétfőn Kenderesen, a mintegy fél milliárd forintért felújított Kakat belvízfőcsatorna átadási és projektzáró ünnepségén.
A miniszter hangsúlyozta: az Új Széchenyi Terven belül a vízügyi beruházásokra, az ár- és belvízvédelemre, az öntözést segítő elképzelésekre az elmúlt években több tízmilliárd forintot költöttek. A Darányi Ignác Terv 4-5 milliárd forint fejlesztést tesz lehetővé öntözőművek, szivattyúk vásárlására, illetve kertészeti támogatásokra - tette hozzá.
Fazekas Sándor emlékeztetett arra, hogy elkészült a Nemzeti Aszálystratégia is, amely a vízgazdálkodás feltételrendszerével foglalkozik. A minisztérium célja, hogy a mezőgazdasági termelést ily módon is biztonságossá tegye - ezt példázza a Kakat belvízvédelmi főműveinek rekonstrukciója is - jegyezte meg.
A fejlesztés célja a Kakat kettős működésű belvízfőcsatornán az alapfunkciót képező belvízkár-elhárítás, valamint a mezőgazdasági öntözővíz-szolgáltatás üzemeltetési feltételeinek javítása volt. A projekttel - az Észak-Alföldi Operatív Program célkitűzéseihez híven - megteremtették az érintett települések és a külterületek biztonságos belvízelvezetéséhez nélkülözhetetlen fejlesztéseket úgy, hogy az üzemeltetési költségek a lehető legalacsonyabbak legyenek.
A projekt költsége 499,4 millió forint volt, ezt az összeget az Európai Unió és a magyar állam biztosította 85-15 százalék arányban.
A Kakat belvízfőcsatorna Ecsegfalva, Kisújszállás, Kenderes és Kunhegyes települések közigazgatási területén vezet át. Közvetlenül a települések belterületét nem érinti, de befogadója a települések bel- és külterületi csapadékvizének.
(MTI)