A gazdálkodók 280 milliárd forint SAPS támogatást kapnak az idei évre, ami 50 milliárd forinttal több, mint tavaly. Ennek az összegnek a felét, vagyis durván 135 milliárd forintot kezdjük folyósítani a mai napon- mondta Fazekas Sándor, a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) közös sajtótájékoztatóján. Palkovics Péter azt hangsúlyozta, hogy decemberben megindul a különleges tejtámogatás kifizetése is, ezen a jogcímen 2700 tejtermelő kap az elkülönített 13.5 milliárd forintból.

169 ezer termelő 5 millió hektárra nyújtott be támogatási igényt, tehát hektáronként 56 ezer forint lesz a terület alapú támogatás 2011-ben, ez 20 százalékkal több a tavalyinál. Magyarország a májusi fagykárra tekintettel elsőként kérte az Európai Bizottságot, hogy a SAPS pénzek 50 %-át már október 16-tól kifizethesse a gazdáknak. A költségvetés nehéz helyzete ellenére a kormány lehetővé tette, hogy a kifizetések rendben elindulhassanak - emelte ki a miniszter.

Fotó: Horváth Ernő

A SAPS támogatás kifizetéséről a Közös Agrárpolitika rendelkezik (KAP), amely jelentősen megváltozik 2014-től. A KAP reformcsomagot október 12-én mutatta be a Bizottság. A dokumentum kidolgozásához a magyar elnökség alatt elfogadott elnökségi következtetések adták meg az iránymutatást. 

A miniszter hangsúlyozta, hogy a jelenleginél jobban célzott, a tagállamok, a termelők és az egyes szektorok között méltányosabban elosztott közvetlen jövedelemtámogatások jelentik a Közös Agrárpolitika legújabb reformjának egyik kulcselemét.

Repülőterek, vasúti társaságok, ingatlancégek, sportlétesítmények üzemeltetői és más mezőgazdasági tevékenységet egyáltalán nem végző társaságok a jövőben nem kaphatnak a közvetlen agrártámogatásokból. A támogatások célzottabb felhasználását szolgálja majd az „aktív gazdálkodó” meghatározása is, akinek tényleges mezőgazdasági tevékenységet kell majd folytatnia.

Az EU tervezi a direkt támogatások felső határának megszabását a legnagyobb kedvezményezetteknél. A nemzeti boríték 5 százalékát a nehéz természeti viszonyok között gazdálkodó termelők számára lehet elkülöníteni. 2 százalékot a fiatal pályakezdő agrártermelők kaphat majd a tevékenységük beindításához. A teljes keret 10 százalékát a kistermelők kapják, egy egyszerűsített rendszeren keresztül, ami kivált majd minden direkt támogatást.

A csomag egyik legfontosabb eleme a közvetlen kifizetések országok, termelők és szektorok közötti jelenleginél igazságosabb elosztása lesz. Csökken a múltbéli támogatási szinteken, „történelmi referencián” alapuló hektáronkénti kifizetés - zárta ismertetőjét Fazekas Sándor.

Az MVH elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a hivatal 2010 novemberétől folyamatosan egyszerűsíti a rendszert és emeli a belső szervezettséget, hogy hatékonyabb legyen a munka, könnyebben tudják végrehajtani a kifizetéseket.

Az eredményekről elmondta, hogy több mint 500 falugazdászt és tanácsadót képeztek ki, ennek hatására, zökkenőmentesebb volt a benyújtási időszak és 25%-kal csökkent a problémás esetek száma.

A helyszíni ellenőrzések 2011. július 5-szeptember 23. között zajlottak. Az adategyeztetések után mintegy 7000 gazdálkodó előlegfizetési  kérelmét utasította el a hivatal. A leggyakoribb ok az volt, hogy az igénylő nem felelt meg a SAPS-ra vonatkozó követelményeknek, vagy nem teljesítette a kölcsönös megfeleltetés szabályait.

A támogatás második felének kifizetése 2011. december 1. és 2012. június 30. között esedékes, de a tárca mindent megtesz azért, hogy a gazdák minél hamarabb hozzájussanak a pénzhez.

Két termelő átvette a támogatások kifizetéséről szóló határozatot (Fotó: Horváth Ernő)

A miniszter a tájékozató után két termelőnek átnyújtotta a területalapú támogatások kifizetéséről szóló határozatot, majd az MVH rendszerén egy gombnyomással elindította a kifizetéseket. Az újságírók egy kivetített számítógép képernyőjén követhették nyomon a rendszer indulását és a támogatások folyósítását.

Fazekas Sándor egy gombnyomással elindította a kifizetéseket (Fotó: Horváth Ernő)

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)