A Nemzetközi Agrárkutatások Központja (CGIAR) Washingtonból Montpellierbe költözött. A CGIAR munkáját 64 ország, több nemzetközi és regionális szervezet, az EU, valamint több állami, regionális és magánalapítvány támogatja anyagilag.

A szervezet a  pénzügyi források segítségével 15 nemzetközi tudományos centrum munkáját koordinálja egységes stratégia alapján és indít a világ nagy régióit lefedő tematikus megaprogramokat. Ezeken keresztül a legtöbb ország nemzeti agrárkutatási rendszerével, társadalmi szervezeteivel és a magánszférával működik együtt Európától – Afrikáig, Amerikától a Távol-Keletig. A centrum tudományos feltáró munkájának legfontosabb célja a  lakosság élelmezésbiztonságának javítása, a szegénység csökkentése, ez pedig a mezőgazdaság egészét érinti az állattenyésztéstől a növénytermesztésen, az öntözésen át egészen az erdészetig.

A szervezet központjának az európai városba költöztetésével, illetve annak nemzetközi, jogi státuszának elfogadásával kapcsolatos szerződést elsőként Franciaország és hazánk írta alá a francia G20-elnökség Montpellierben megrendezett agrárkutatási konferenciáján. A francia külügyminisztériummal ápolt kiváló kapcsolatainknak köszönhetően más országoknál jó fél évvel korábban értesültünk a fejleményekről, így alaposan előkészíthettük a csatlakozást. Francia részről Henri de Raincourt együttműködésért felelős miniszter, magyar részről  Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter felkérése alapján  dr. Trócsányi László nagykövet látta el kézjegyével a dokumentumot. Francia partnereink nagyra értékelik hazánk lépését, mivel aláírásunkkal elhárult minden akadály az elől, hogy a CGIAR montpellieri központja -  jogállását tekintve is - nemzetközi szervezetté váljon.

A CGIAR-egyezmény aláírásával kialakult kedvező környezetben a magyar agrárkutatás- és felsőoktatás is komoly előnyökhöz juthat. A nemzetközi mezőgazdasági kutatásokban – és különösen a fejlesztési célú agrárkutatásokban – a CGIAR egyre inkább megkerülhetetlen szereplővé válik, ennek fényében hazánk számára kiváló kapcsolódási lehetőséget jelentene, ha összefogná a közép-európai fejlesztési célú kutatásokat és közös finanszírozású projekteket is kezdeményezne.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)