Magyarország és Brazília közti nagy múltra visszatekintő akvakultúra kapcsolatokra tekintettel, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, 2013. március 3. és 7. között hivatalos magyarországi látogatásra hívta meg Marcelo Crivella brazil halászati és akvakultúra minisztert, melynek helyszínei Budapesten kívül Gödöllő, Jászkisér és Tihany voltak. Közlemény.

Marcelo Crivella miniszter úr megbeszélést folytatott Fazekas Sándorral, illetve a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Halászati, Akvakultúra és Öntözési Kutatóintézet, a Szent István Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Nyugat-Magyarországi Egyetem és a Balatoni Limnológiai Intézet vezetőivel és szakértőivel. A Vidékfejlesztési Minisztérium ezen kívül találkozót szervezett olyan üzleti szereplőkkel is, akik nagy tapasztalattal rendelkeznek a Brazíliával való halászati és akvakultúra együttműködésről.

A két miniszter egyetértett abban, hogy Magyarország és Brazília egymást kiegészítő adottságokkal rendelkezik az akvakultúra fejlesztés területén, mely képességeket olyan formában lehetne egyesíteni, hogy az gyümölcsözően hasson a szakértelem átadására, egyúttal mindkét ország gazdaságának fejlődésére. Ez a komplementaritás különösen igaz a két ország kedvező vízellátottságára, a fajok sokszínűségére (beleértve az őshonos fajokat), valamint a technológia és a tudományos „know-how” területeire. 

A találkozók eredményeként a felek megjelölték azokat a területeket, melyeken a két ország már készen áll az együttműködésre:

  • A pontytenyésztés területén való együttműködés, beleértve a génállomány javítását, a szakképzést, és genetikai bank létrehozását Brazilíában;
  • Brazíliában megvalósítható befektetési lehetőségek megvizsgálása, valamint a kombinált haltermelésre vonatkozó technológiai ismeretek átadása, különös tekintettel a hidroponikus növény- és zöldségtermelésre;
  • Befektetési lehetőségek vizsgálata, valamint több faj együttes tenyésztésére vonatkozó technológiai ismeretek átadása Brazíliának, melynek során a „tó a tóban” technológiával magasabb és normál értékű halakat együttesen nevelnek;
  • a Szent István Egyetemmel és a Debreceni Egyetemmel való szorosabb együttműködés a brazil „Tudomány Határok Nélkül” (Science without Borders) elnevezésű program égisze alatt, mely lehetővé teszi a tanulmányi csereprogramok intenzívebbé válását az állatorvostan és az agrármérnök szakokon, különös tekintettel az akvakultúra- és haltudományra.

Mindkét miniszter meggyőződése, hogy a közös erőfeszítések és a kétoldalú kapcsolatok elmélyítése révén Brazília és Magyarország továbbra is együtt tudnak működni annak érdekében, hogy meg tudjanak felelni az élelmiszerbiztonsági és élelmiszerellátási kihívásoknak, valamint, hogy világszerte befolyásolni tudják az élelmiszerminőséget.   

Ezen felül a két miniszter megállapodott arról, hogy a Magyarország és Brazília közötti akvakultúrával kapcsolatos együttműködés nem korlátozható a fent megnevezett területekre, továbbá hogy mindkét ország Kormánya együttesen dolgozik azon, hogy megvalósuljon egy, a technológiai ismeretek cseréjét, együttműködési elképzelések megvalósítását, valamint az üzleti kapcsolatok növelését elősegítő Együttműködési Szándéknyilatkozat elfogadása.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)