A szárazság ellenére is hektáronként 3,8-4 tonna nagyon jó minőségű búza várható az idei aratáskor. Az ország kenyérgabona, vetőmag és takarmánybúza szükséglete is biztosított – mondta Fazekas Sándor, Vidékfejlesztési Miniszter karcagi határszemléje után a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Az idei termést a csapadékhiány jelentősen befolyásolta, de a magyar mezőgazdaságban dolgozók áldozatos munkájának köszönhetően kiváló búzatermésre számíthatunk az idei évben is. Az őszi búza 60 százalékát betakarították, az időjárástól függően néhány nap múlva ér véget az aratás. Az már most látható, hogy a tavalyi rekord mennyiséget nem érjük el, de még így is mintegy 1 millió tonna jut exportra. Az őszi árpa aratása lényegében befejeződött, 170 ezer hektárról 3,9 t/ha hozam mellett 660 ezer tonna körüli termés került a tárolókba. A jelenlegi információk alapján kijelenthető, hogy a hazai kalászos gabonatermés az idei évben fedezni fogja az ország étkezési és takarmányszükségletét, búzából és árpából jelentősebb exportra is jut. Nagy az érdeklődés a jó minőségű magyar gabona iránt Olaszországból, Ausztriából és Németországból is. A miniszter kiemelte, a búza ára várhatóan tonnánként 50-55 ezer forint körül lesz. Fazekas Sándor minden gazdálkodónak - aki teheti - azt ajánlotta: tárolja a búzát, ne közvetlenül a kombájn mellől értékesítse.
A kukorica és a napraforgó terméskilátások már nem ennyire biztatóak. Az országban, főleg a homokosabb vidékeken már gyakorlatilag kiszáradt, szinte silózásra sem alkalmas. A nyár elején várt 8 tonna/hektár átlagtermés mostanra jelentősen visszaesett. A napokban megérkezett esős idő némileg segíthet a termésen, de így is országosan csak közepes termés várható.
Fazekas Sándor miniszter hangsúlyozta, idén lépett hatályba az új agrárkár-enyhítési rendszer, amely az elmúlt évekhez képest stabilabb és átláthatóbb lett. Újdonság, hogy a támogatási csomagban a tavaszi fagy, a felhőszakadás, az árvíz és az aszály károkozásainak ellentételezésére is kiterjed. Ez utóbbira az idei évben sajnos az ország több pontján szükség lesz. Az idei évben a kárenyhítésre rendelkezésre álló összeg duplája a tavalyinak, mintegy 8,2 milliárd forint.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)