Az EU elnöki posztot betöltő magyar agrártárca vezetője uniós és magyar szempontból egyaránt nagyon fontos témaként emelte ki a nehéz helyzetbe került sertéságazat helyzetét az EU-országok mezőgazdasági minisztereinek keddi brüsszeli tanácskozására előkészített napirendi pontok közül.
“A sertéshús ára stagnál, illetve csökkent az idén, miközben a takarmányárak az égbe szöktek” – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a tanácskozás kezdete előtt. Emlékeztetett arra, hogy ezt a témát egyszer már megtárgyalták a tagállami kormányokat képviselő uniós tanácsban, majd szakértői tanácsadó munkacsoport alakult. A keddi ülésen e munkacsoport előterjeszti beszámolóját, amelyről Dacian Ciolos mezőgazdasági EU-biztos is véleményt alkot. A munkacsoport olyan szabályozást tart szükségesnek, amely kompenzálja az áringadozásokat.
A keddi napirendi pontok között szerepelt a cukor piaci helyzet is. “ A cukorárak az égbe szöktek, és több tagállamot foglalkoztat az a kérdés, hogy hogyan tovább” – mondta a miniszter. Hatásaiban ma is érezhető az a korábbi cukorpiaci reform, amelynek következtében jó pár országban csökkent, illetve négy-öt tagállamban teljesen megszűnt a cukortermelés és -feldolgozás. Magyarországon is egyetlen gyár maradt, amely a fogyasztás egyharmadát képes fedezni.
A cukorreform kiinduló pontja annak idején az volt, hogy a harmadik világ dél-amerikai fejlődő országai piachoz jussanak, a támogatott európai cukorgyártás leépítése révén. Ezek a támogatott államok azonban időközben elég jól fejlődtek, másrészt pedig felmentek az energiaárak. A cukorból bioetanolt készítenek, s emiatt még magasabb lett a cukor világpiaci ára. “A cukor ára ma igazából az energiaárakhoz igazodik” – állapította meg a magyar agrártárca vezetője.
Ettől a mostani üléstől még nem vár megoldást Fazekas Sándor a cukor helyzet rendezésére, de elmondta, hogy 2014-ben megszűnik a kvótarendszer, és így mind az addigi, mind az azt követő időszakra megoldást kell találni.
Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkár a miniszter által közöltekhez hozzátette, hogy a keddi tanácskozáson a magyarok a franciákkal együtt kérik, hogy a területalapú támogatásból kapjanak előleget a gazdák.
A franciák a súlyos aszálykárok, a magyarok a fagykárok miatt tartanak igényt előlegre a területalapú támogatásból, amit leghamarabb október 16-tól lehetne fizetni.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)