Szorosabb európai együttműködést szorgalmazott Magyarország az árvízvédelem és a vízgazdálkodás terén. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Luxemburgban, az EU környezetvédelmi miniszteri tanácsában egyeztetett a lehetséges cselekvési irányokról.

Az uniós miniszterek politikai nyilatkozatot fogadtak el az aszály és szárazság elleni küzdelemről, valamint tárgyaltak a számos tagállamot sújtó árvízi helyzetről, és a kapcsolódó uniós szolidaritási intézkedésekről. Az EU Szolidaritási Alapja évi egymilliárd eurós keretből segíthet a bajba jutott országoknak. A magyar miniszter elmondta, hogy a 2011. első félévi magyar EU-elnökség egyik prioritása lesz a vízpolitika, és ezen belül az extrém vízügyi jelenségek és a klímaváltozás hatásainak kezelése. Az aktuális árvízi helyzetről a Visegrádi Négyek miniszterei külön eszmecserét folytattak.

A Tanácson magyar részről – a francia miniszter felvetéséhez kapcsolódva – elhangzott, hogy a genetikailag módosított szervezetek (GMO-k) uniós engedélyezése körül továbbra is komoly aggályok merülnek fel. Magyarország azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy amíg a kockázatértékelés nem válik körültekintőbbé, addig az EU ne engedélyezze újabb génmódosított fajták köztermesztését. Fontos, hogy GMO-mentességét Magyarország a jövőben is fenn kívánja tartani.

A biológiailag lebomló hulladékok kezelése ügyében a miniszter elmondta, hogy a környezetbarát hulladékgazdálkodás jelentős környezetvédelmi és gazdasági előnyökkel járhat, jelentős kiaknázatlan lehetőségeket rejt magában.

Fazekas Sándor hozzászólásában emlékeztetett, hogy a spanyol-belga-magyar elnökségi trió tagjaként, a trió programjában deklaráltak szerint fontosnak tartjuk a biohulladék-kezelés ügyének előmozdítását.

A miniszterek tanácskoztak a klímaváltozás elleni küzdelem aktuális kérdéseiről is. Az EU és egyben Magyarország célja, hogy mielőbb globális, jogilag kötelező megállapodás szülessék annak érdekében, hogy jó eséllyel elkerülhető legyen a veszélyes mértékű éghajlatváltozás. A miniszter rövid, kétoldalú megbeszélést folytatott Connie Hedegaard-dal, az Európai Bizottság klímapolitikáért felelős tagjával. A klímaügyi biztos elfogadta a magyar miniszter meghívását, és várhatóan az idén ősszel Budapestre látogat.

 

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)