A jelenlegi nehéz gazdasági körülmények között kitörési pontot jelenthet Európa számára a környezetbarát, erőforrásokkal takarékoskodó növekedés. Erről a témáról tárgyalt Fazekas Sándor, a környezetvédelemért felelős miniszterek lengyel elnökség alatti első tanácskozásán, Gdansk-ban.

Számos uniós miniszter, köztük a jelenlegi EU-elnök lengyel Andrzej Kraszewski, valamint Janez Potocnik, az Európai Bizottság környezetvédelemért felelős tagja gratulált a pár napja véget ért magyar EU-elnökség sikereihez. Köszönetet mondtak és elismerésüket fejezték ki azért, hogy Magyarország képes volt jelentős mértékben előrevinni Európa közös ügyeit a környezetvédelem területén is.

Fotó: VM Sajtóiroda

Az uniós miniszterek kiálltak amellett, hogy mielőbb szülessen meg az Európai Unió új, sorrendben hetedik környezetvédelmi akcióprogramja. Az eddigi akcióprogramok jelentős előrelépést jelentettek az emberek egészségének védelmében és környezetünk állapotának javításában, például a levegőminőség, a vizek védelme és a vegyi anyagok szigorúbb szabályozása terén.

A zöld gazdaság csak akkor lehet sikeres, ha megfelelő tudásalappal bír, ezért kiemelkedő jelentősége van a kutatás-fejlesztésnek. Janez Potocnik európai biztos az zöld innovációt szorgalmazta, a többi között az energetikában, a közlekedésben és a mezőgazdaságban. Mindehhez hosszabb távú, nagyobb kockázatot is vállaló finanszírozási eszközöket sürgetett. A hozzászólók többsége egyetértett abban, hogy a különböző ágazati politikában szükség van a környezetvédelmi szempontok érvényesítésére, és ezt az Európai Unió következő költségvetésében is érvényesíteni kell.

Számos tagállam rámutatott, hogy Európának korlátozottak az erőforrásai, ezért okosan kell megválasztani, milyen kiutat választ a gazdasági válságból. Minél hatékonyabban kell előállítani a termékeket és szolgáltatásokat, az elkerülhetetlenül keletkező hulladékokat pedig lehetőség szerint újra fel kell használni.

Fotó: VM Sajtóiroda

Az Európai Bizottság a tervek szerint 2011 szeptemberében adja ki az erőforrás-hatékony Európáról szóló alapdokumentumát, amelyet a 27 tagállam a lengyel elnökség vezetésével tárgyal majd meg.

Lengyelország intenzíven folytatja a magyar elnökség által megkezdett munkát. A gdanski tanácskozáson a tagállamoknak sikerült a főbb pontokon közös nevezőre jutniuk a zöld gazdaság kiépítéséhez szükséges alapelvekben és célokban.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)