A Vidékfejlesztési Minisztérium a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul annak érdekében, hogy a terményfelvásárlók ne éljenek vissza gazdasági erőfölényükkel a beszállítói szerződéseket nem teljesítő gazdákkal szemben.
Évtizedek óta nem tapasztalt szélsőséges időjárás sújtotta az idei évben a termelőket, emiatt a gazdák nem tudják teljesíteni szerződésben vállalt kötelezettségeiket. A lehullott csapadék mennyisége már az év közepére több helyen meghaladta az éves átlagot. Észak–Magyarország számos települését árvíz árasztotta el, több százezer hektáron belvíz pusztított. Az átázott talajra a mezőgazdasági gépek nem tudtak kimenni, így a termés egy része egyszerűen betakaríthatatlanná vált. Az ország több területe rendkívüli jég- és viharkárt szenvedett.
A Vidékfejlesztési Minisztérium álláspontja szerint a fenti, vis maiornak minősülő káresemények súlya és jelentősége olyan mértékű, amely az érintett termelőknél megalapozhatja a teljesítés lehetetlenné válására vonatkozó rendelkezések alkalmazását. A gazdáknak azonban a szerződéses partnereikkel a teljesíthetőséggel összefüggésben az elvárt módon együtt kell működniük, és eleget kell tenniük akadályközlési kötelezettségüknek is. A Vidékfejlesztési Minisztérium ellenzi, hogy a kialakult gazdasági helyzetben a terményfelvásárlók gazdasági erőfölényükkel nyílt vagy bujtatott formában visszaéljenek.
Ezért a gazdák érdekében a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordult, hogy eljárásaiknál kiemelten figyeljenek arra, hogy ilyen helyzetek ne alakulhassanak ki, és minden rendelkezésükre álló eszközzel törekedjenek azok elhárítására. A tárca a kárbejelentések és az igazolt bevételkiesések összegzése után tájékoztatja a kormányt a kialakult helyzetről. Javaslatot tesz arra, hogy részesüljenek többlet kárenyhítési juttatásban azok a gazdák, akik a rendkívüli időjárási körülmények miatt az átlagot meghaladó mértékben szenvedtek kárt, netán a terményük teljes megsemmisülése miatt a jövő évi termelést sem tudják megkezdeni.
A minisztérium a kialakult helyzetben fontosnak tartja azt is, hogy a gazdasági élet különböző szereplői a fennálló kritikus helyzetet felelősségteljesen, a hosszú távú érdekeket is figyelembe véve, méltányos módon együttműködve kezeljék. A megoldás sikeréhez a Vidékfejlesztési Minisztérium a maga eszközeivel is hozzá kíván járulni.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)