Bár az Európai Unió egy liberalizált földpiac létrehozását várja Magyarországtól, az új földtörvény elsősorban a hazai gazdálkodók érdekeit tartja majd szem előtt – jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a nagykátai gazdafórumon.
Az eseményt megelőző sajtótájékoztatón a miniszter elmondta: még az országgyűlés tavaszi ülésszakában előterjesztik az új földtörvény tervezetét. A jogszabályról szólva pedig a fórumon úgy fogalmazott: „az unió egy liberalizált földpiac létrehozását várja tőlünk, a magyar kormány célja azonban elsősorban a hazai gazdálkodók érdekeit képviselő feltételrendszer kialakítása”. Jelezte: hasonló szabályozók működnek több EU-tagállamban, így egyebek mellett Ausztriában és Franciaországban is.
A termőföld pótolhatatlan nemzeti kincs, amely az elmúlt években több 100 ezer hektárral megfogyatkozott. Ekkora terület került ki ugyanis a művelés alól. A tárca azonban a nemzeti parkok mellett a nagy földhasználókkal is egyeztetésre készül, amelytől további több 10 ezer hektár termőföld bevonását reméli – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy 2012. június 1-jéig lehet benyújtani az osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránti kérelmeket, a határidő jogvesztő.
A politikus elmondta: három Pest megyei gazdával kötöttek kedden ünnepélyes keretek között haszonbérleti szerződést Nagykátán. Ők a megállapodásnak köszönhetően 7 és 130 hektár közötti parcellákhoz jutottak.
A földtörvény előkészítéséről szólva közölte: számos kérdés vár tisztázásra a birtokméretek kategóriába sorolásától a zártkertek sorsán át az őstermelő fogalmának tisztázásáig.
A minisztérium mindezek mellett új agrárkamarai törvény, valamint a pályázat feltételeket egyszerűsítő csomag előkészítésén is dolgozik.
Fazekas Sándor az elmúlt két év eredményeit említve aláhúzta: a tárca hiánypótló, iránymutató programalkotásba kezdett, és jelenleg az ágazati stratégiák megfogalmazásánál tart.
„Időnként úgy tűnik, szándékosan mulasztották el mindezt az előző 8 év kormányai, amelyek ellenségként, ellenfélként tekintettek a gazdákra” – fogalmazott.
Szólt arról, hogy jelenleg mintegy 300 milliárd forint „mozog” a Nemzeti Vidékstratégia rendszerében, amelyre körülbelül 160 jogcímen lehet pályázni. Gyorsult továbbá az agrártámogatások kifizetése, és a kabinet számos intézkedést hozott a magyar termékek védelmében - sorolta.
Az elmúlt időszakban számos új külföldi piacot nyitott meg és korábbi exportlehetőséget élesztett fel a kabinet, amelynek következtében 2011-ben például csak Oroszországba 20 százalékkal növekedett a kivitel – emlékeztetett a miniszter.
Mint mondta, folyamatosan védeni kell a magyar piacot. Ennek érdekében bevezették a másodlagos termékvizsgálatot, mellyel sikerült visszaszorítani a silány, rossz minőségű élelmiszerek boltokba jutását. Ezen túl segítették a közvetlen vásárlást a gazdapiacon, mellyel a multikkal szemben a helyi termelőket támogatják.
Két területen is „közelharcot” kellett vívni az elmúlt időszakban – emlékeztetett a miniszter. A dioxin- és uborka-botrány alaposan megviselte az ágazatot, azonban összefogással és gyors reagálással sikeresen meghaladták ezeket a problémákat. Hozzátette, hogy emellett a kárenyhítést érintő új szabályozás két és félszeresére emeli azt az összeget, melyet a gazdák kártalanítására lehet fordítani.
Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár elmondta, hogy tavaly a külkereskedelmi mérleg és a mezőgazdaság teljesítménye is kiemelkedő volt. Az elmúlt napokban kirobbant vitákra reagálva úgy fogalmazott: az idei agrártámogatások 80 százaléka, mintegy 500 milliárd forint az Európai Uniótól származik.
Az új programokról szólva felhívta a figyelmet a kérődző szerkezetátalakítási programra, mely a
2013-ban megszűnő top up támogatás pótlására szolgál.
(MTI, kormany.hu)