A politikának az élet problémáira kell reagálnia - húzta alá Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára csütörtökön a Magyar Természetvédők Szövetsége által szervezett sajtóreggelin, ahol a Nemzeti Vidékstratégia részleteit ismertette.
Nyílt kormányzást kell megvalósítani a politikában, a maihoz hasonló párbeszédekre pedig rendszeresen szükség van - hangsúlyozta Ángyán József a rendhagyó sajtótájékoztató kezdetén. A politikus kiemelte, hogy vidéken alapvető változásokra van szükség. Az utóbbi évtizedekben kialakult rendszer - mely elsősorban egy szűk, tőkés réteg érdekeit szolgálta - hosszútávon életképtelen.
A mai, iparszerű rendszerben szinte ingyen jutott földhöz egy kiváltságos réteg, melynek a tőkebefektetés illetve a profitszerzés az elsődleges célja. A közjó szempontjából mérhető haszna viszont alig van a monokultúrás termelésnek- hívta fel a figyelmet az államtitkár. Emlékeztetett: ha a befolyt adó összegét és az elengedett bérleti díjat összeadjuk, negatív mérleget kapunk.
Az államnak tehát döntenie kell, hogy a közjót, vagy a tőkebefektetők érdekeit szolgálja a jövőben. A Nemzeti Vidékstratégia a helyi közösségek mellé áll és a mezőgazdaságot erősíti.
Az államtitkár kiemelte: szükség van a vidéki közösségek és gazdaságok megerősítésére, hiszen ezek szétesése szabad utat nyit a spekulánsoknak. Elengedhetetlen a helyi feldolgozási rendszerek kiépítése, mellyel a kiszolgáltatottságot lehet mérsékelni. Ha pedig teret adunk a helyi termelésnek, az az élelmiszerbiztonság garanciája lehet – tette hozzá.
A problémákat a gyökereknél kell kezelni, ezért az élelmiszerellátás szempontjából a város és a vidék kapcsolatát újra kell értelmezni – emelte ki Ángyán József.
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) messzemenően azonosulni tud a vidék jövőjének fő irányaira tett javaslatokkal, amelyeket a Nemzeti Vidékstratégia koncepciójában a kormány megfogalmazott - hangoztatta Schmuck Erzsébet.
Az MTVSZ társelnöke szerint a Nemzeti Vidékstratégia tervezete, forradalmian új megközelítéseket tartalmaz. Az elképzelések közül több is érdekeket sérthet, például a zsebszerződések felülvizsgálata, ami indulatokat gerjeszthet. Schmuck Erzsébet hozzátette: a társadalmi vitára bocsátott stratégiának még három további fontos szempontot is figyelembe kell vennie: az élelmiszerbiztonság szavatolását, a helyi energetikai kérdések kezelését és a munkahelyteremtés fontosságát. Emlékeztetett arra: az MTVSZ a társadalmi vitát segítendő saját szervezésű regionális fórumokat is tart.
A vidékstratégiáról tartó társadalmi vita május végéig tart, június-júliusra a kormány elé kerülhet a tervezet.
(kormany.hu, MTI)