Gőgös Zoltán sokkal aktívabb ellenzékben, mint államtitkársága idején. Szorgalma azonban kimerül valótlanságok folyamatos hangoztatásban, így most abban, hogy kevesli, és a kormány szemére veti a közvetlen, területalapú források 50 százalékos előlegfizetését. Mostani közleménye is több súlyos tévedést is tartalmaz, rosszindulatú megállapításai nem csak a jogszabályok ismeretének hiányából fakadnak.
Gőgös Zoltán, az agrártárca egykori szocialista államtitkára tudhatná ugyanis, hogy 2009-ben milyen mértékű előleget fizetett ki az agrártárca, ez ugyanis az ő kijelentésével szemben sosem volt 80 százalék.
Csúsztatás, hogy az akkori agrártárca harcolta ki az előleget, ugyanis amióta Magyarország az Európai Unió tagja, a 2004-2009 közötti időszakban a szocialista kormányok egyetlen alkalommal sem nyújtották be a területalapú támogatások előlegfizetési kérelmét Brüsszelnek. Sőt, amikor 2006-ban - az emlékezetes 2005. évi gazdatüntetések után – az EU Bizottság általánosan engedélyezte a tagállamoknak az előlegfizetést, a szocialista kormányzat nem élt ezzel a lehetőséggel. A 2009-ben engedélyezett 70 százalékos előlegfizetési lehetőség tehát nem az MSZP érdeme, hiszen sosem kezdeményeztek előlegfizetést, hanem az Európai Bizottság döntése volt a gazdasági világválság miatt bekövetkezett pénzügyi nehézségek, az alacsony mezőgazdasági árak és a magas input költségek miatt. Ez volt egyébként az egyetlen alkalom, hogy az EU Bizottsága 50 százaléknál magasabb előlegfizetést engedélyezett.
Tehát 2009-ben az EU automatikus segítségnyújtásától függött a magyar gazdálkodók támogatásának sorsa, mert a szocialisták felelőtlen semmittevéssel töltötték el kormányzati ciklusukat.
Tudnia kellene az egykori államtitkárnak azt is, hogy az európai uniós szabályok szerint, ha egy tagállam – kellő indoklással alátámasztott – előlegfizetési kérelmet nyújt be az EU Bizottságához, akkor a közvetlen támogatások 50%-ra kérvényezheti az előlegfizetést.
A Nemzeti Ügyek Kormánya 2010-től minden évben előlegfizetési beadványt nyújt be a Bizottságnak, így azóta folyamatosan, már az őszi időszakban hozzájutnak a termelők az uniós forrású közvetlen támogatások előlegéhez.
A magyar kormány 2013-ban is kérte Brüsszelben az egységes területalapú támogatások (SAPS) előleg kifizetési lehetőségét. A Bizottság a korábbi évek általános gyakorlatának megfelelően 50%-ban határozta meg az előlegfizetés mértéket.
Fontos hangsúlyozni, hogy a magyar mezőgazdaság az MSZP közleményének címével ellentétben, az utóbbi időben jobban teljesít. Ezt világosan mutatja, hogy a bruttó hazai termék volumene 2013. második negyedévében 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ebben jelentős szerepe volt a mezőgazdaságnak, amelynek teljesítménye 17,2 százalékkal haladta meg az előző év szintjét.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)