50 millió forint értékben 250 ezer porálarcot adományozott a román kormány a vörösiszap katasztrófa elhárításhoz - jelentette be Borbély László Románia környezetvédelmi és erdészeti minisztere ma délelőtt azon a kétoldalú megbeszélésen, amelyet Fazekas Sándorral folytatott.
Borbély László a vidékfejlesztési miniszter meghívására érkezett hazánkba. A tárgyalást követően Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkárral az ajkai iszapömlés helyszínére utazott, hogy részletes és átfogó képet kapjon a kármentesítésről és a helyreállításról. Borbély László a megbeszélésen köszönetet mondott Fazekas Sándornak a vörösiszap katasztrófával kapcsolatos naprakész, szakszerű és gyors tájékoztatásért, melynek köszönhetően sikerült a román közvéleményt megnyugtatni.
A találkozón megállapodás született arról, hogy a két ország közösen vállalja az Európai Duna-térségi stratégia (EDS) Akcióprogram, természeti és emberi tevékenység okozta kockázatok és katasztrófák megelőzésével és kezelésével foglalkozó /V./ fejezetének koordinálását. Örvendetes, hogy a Tisza térség az EDS szerves részét képezi, remélhetőleg ez garanciája lesz az ötoldalú együttműködés fejlődésének, és további EU támogatás lehetőségét is előre vetíti. A magyar fél szeretné bevonni az EU által támogatott Tisza vízgyűjtő együttműködésbe (ICPDR) román partnerét, hiszen a projekt megközelítőleg 4000 hektáron 3-3,5 millió embert érint közvetlenül, és regionális együttműködésre ad lehetőséget.
Fazekas Sándor bejelentette, hogy a magyar kormány 20 millió forintot biztosított a Dél-Tisza interregionális fejlesztési projektre (STIRD), amit a német oktatási és kutatási minisztérium is támogat. A projekt célja, hogy a klímaváltozás várható hatásaira gyakorlatias válaszokat keressen. A programhoz abban az esetben biztosítanak további német forrásokat, ha az Alsó-Tisza vidékre irányuló folytatásban érintett országok (Magyarország, Románia, Szerbia) társfinanszírozást is vállalnak.
Borbély László a verespataki aranybánya nyitásával kapcsolatban elmondta, hogy az ügyben nincs látványos előrelépés, jelenleg a hatástanulmányokat vizsgálják. Csak akkor kaphat engedélyt a beruházó a bányanyitásra, ha az EU jogszabályoknak és előírásoknak szigorúan megfelel. A miniszter kiemelte, hogy Svédországban már úgy tudnak aranyat kitermelni, hogy a zagytározóba kerülő melléktermék alig tartalmaz ciánt.
Tekintettel arra, hogy a térségben 400 tonnára becsülik a kitermelhető arany mennyiségét, a miniszter arra kérte tárgyalópartnerét, hogy a magyar kormány szakértői hozzáállással viszonyuljon a bányanyitáshoz. Fogadja el, hogy a román kormány szociális, gazdasági, környezetvédelmi és biztonsági érdekek egyeztetésével fogja meghozni a döntését. A felek megállapodtak abban, hogy a két ország között működő vegyes bizottság november végén összeül.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)