A helyi gazdaság erősítésére, a közösségi érdekek előtérbe helyezésére, a minőségi mezőgazdaság, a biztonságos és egészséges élelmiszer, valamint a tiszta környezet kiemelt jelentőségére hívta fel a figyelmet a Nemzeti Vidékstratégiáról szóló konzultációsorozat szekszárdi állomásán Ángyán József parlamenti- és Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár. Mindketten hangsúlyozták, hogy a stratégia kialakításakor figyelembe kell venni az érintettek véleményét és a többség érdekeit.
Olyan mezőgazdaságra van szükség, ami fenntartja a környezetet – hangzott el a Nemzeti Vidékstratégia szekszárdi konzultációján. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár az erőforrások védelmére hívta fel a figyelmet és az élelmiszerek környezetbarát csomagolását szorgalmazta. Hozzátette: azok a döntések, amelyek sokak életét ha csak egy kicsit is jobbá teszik, a közösség érdekeit szolgálják. Az államtitkár elkötelezett abban, hogy így kell eljárni a környezet- és természetvédelemnél, illetve a vízügyeknél, a törvényeket pedig be kell tartatni.
A tárca határozott álláspontja, hogy jó minőségű élelmiszerek legyenek a piacon. A környezetügyért felelős államtitkár hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett amellett, hogy ne lehessen genetikailag módosított növényeket bevonni a mezőgazdasági termesztésbe. Illés Zoltán emlékeztetett arra, hogy az Európai Unióban is ugyanezt az álláspontot képviselte a tagállamok felé.
Véget kell vetni az olyan törvényalkotásnak, amely szűk körök belső alkuinak eredménye, egyenes és nyílt beszédre van szükség arról, hogy az egyes megoldások kinek az érdekeit szolgálják, és a közösség mit gondol róluk – jelentette ki a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára. Ángyán József hangsúlyozta, hogy a világos beszéd mentén egy nagy nemzeti többség alakítható ki, ami kihúzza a vidéket a válságból.
Az államtitkár elfogadhatatlannak tartja, hogy néhány tőkeérdekeltség döntse el az agráriumban zajló folyamatokat. A cukoripar helyzetét hozta fel példának, amely megmutatja, hogyan hordták szét az országot és tűnt el az élelmiszeripar. Ángyán József hangsúlyozta, hogy a piacok elvesztése katasztrofális következményekkel jár a helyi gazdaságra és az élelmiszerbiztonságra. Hozzátette: az élelmezés, az ivóvíz és az energia kérdése pedig kiemelt szerepet játszik a nemzet biztonságában.
A Nemzeti Vidékstratégia országjáró konzultációsorozat egyik dunántúli állomása volt a szekszárdi fórum. A térség vezetői hangsúlyozták, hogy Tolna megyében számos ezer fő alatti település van, így gyakran szembesülnek a vidéket érintő problémákkal. Ugyanakkor bíznak benne, hogy a stratégia olyan valós megoldást jelent Magyarország számára, ami visszafordítja az elszegényedés és elvándorlás folyamatát. Horváth István, Szekszárd polgármestere kijelentette: örül annak, hogy a törvényalkotók kíváncsiak a tolna megyeiek véleményére. A városvezető bízik abban is, hogy a Nemzeti Vidékstratégia közös akarattal visszaadja a vidék rangját.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)