Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter Karcagon koszorút helyezett el a kommunista diktatúrák parasztáldozatainak emlékére felállított kopjafánál.
A miniszter a megemlékezés után elmondta, a kuláküldözéskor embereket származásuk miatt vertek, kínoztak és öltek meg, vették el vagyonukat és üldözték el őket arról a településről, faluból, ahol akár évszázadok óta élt a családjuk. Kifosztották a magyar parasztságot minden vagyonából, amit generációk alatt felhalmozott. Feleséggel, gyerekekkel kellett sokszor percek alatt elhagyniuk otthonukat, rengetegen öngyilkosak lettek, megrokkantak a kínzások, verések hatására. Nincs ma Magyarországon olyan település ahol ne lenne aktualitása ennek az emléknapnak. Olyan tragikus időszak volt ez a történelemben, amelyet a magyar parasztság soha nem felejt el, és amelynek a magyar gazdaságra nézve máig tartó negatív hatásai vannak. Több évtizedes hátrányt okoztak azzal a magyar mezőgazdaságnak, hogy tönkretették a kis és középbirtokokat, szétverték a családi gazdaságokat. A nemzeti kormány célja ezek újraélesztése, mert a családi gazdaságok, a családban rejlő erő által lesz igazán sikeres a magyar mezőgazdaság – hangsúlyozta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
Az Országgyűlés tavasszal úgy döntött, a kuláküldözés idején tönkretett magyar gazdák emléknapjává nyilvánítja június 29-ét. A határozatában a parlament elítélte a magyar középparasztságnak a kommunista diktatúra idején történt kegyetlen üldöztetését és megkülönböztetését. Emellett javasolta, hogy a kuláküldözésről rendszeresen, méltó módon emlékezzenek meg, hogy a fiatal nemzedékek megismerhessék a középparaszti réteg egykori szenvedését. Ez alkalomból először tartottak megemlékezéseket Magyarország több településén.
A Pest Megyei Bugyi községben szobrot avattak a kuláküldözésekkor a faluból elkergetett gazdálkodó családok emlékére. Az ünnepségen beszédet mondott Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és Jakab István, az Országgyűlés alelnöke.
Budai Gyula beszédében hangsúlyozta, ez a nap lehetőség arra, hogy legalább együtt érezzünk a tönkretett sorsú családokkal, hogy megemlékezzünk a nemzet fennmaradását századokon át vállán viselő dolgos parasztságról, bizalmat vetve a jelenkor gazdatársadalmába. Az államtitkár hozzátette, alkalmas ez a nap arra is, hogy megerősödjön a szolidaritás eszméje, amely nélkül nincs nemzeti összetartozás. Budai Gyula azt is aláhúzta, hogy az emléknapnak intő jellé kell válnia, hogy soha többé ne ismétlődhessen meg hasonló szégyen a magyar történelemben.
Jakab István a megemlékezés után a Kossuth Rádióban elmondta, nem szabad elfelejteni, hogy 1948-ban Kádár János belügyminiszter hozta létre az úgynevezett kulákverő csoportokat, akik azt tehettek a parasztemberekkel, amit akartak. A párttitkár, a rendőr, a tanácselnök irodájában dőlt el, ki lesz kulák. A magyar fiatalok érdekében kell emlékeznünk a történelmünk sötét időszakára, hogy soha ne feledjék el, milyen volt a padlássöprés, hogy emlékezzenek azokra a parasztcsaládokra, akik életükkel fizettek azért, mert szorgalmas, tisztességes, becsületes és takarékos emberek voltak – hangsúlyozta Jakab István.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)