A 2011 évi. agrár-, vidékfejlesztési és környezetvédelmi költségvetés megalapozza a következő 10 évet.
· A 2011 évi. agrár-, vidékfejlesztési és környezetvédelmi költségvetés megalapozza a következő 10 évet.
· A megszorítás politikája helyett a növekedés politikája érzékelhető a VM költségvetésében.
· A 2011-es költségvetéssel közösségeinket, vidékünket, gazdaságunkat, kis- és középvállalkozóinkat fogjuk megerősíteni.
· Olyan agrárstratégiát teszünk le az asztalra, amely a saját nemzeti érdekeink mentén valósul meg, és lehetővé teszi az ország megújulását.
A Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetése számokban:
· 2011-ben 684 milliárd forint, közel 20 %-kal több pénz lesz az agráriumra, vidékfejlesztésre, vízügyekre, természet- és környezetvédelemre.
· 130 milliárd forinttal több, 593 milliárd forint jut közvetlenül a gazdákhoz és a termelőkhöz a különféle támogatásokkal. 28-%-kal több jut a gazdálkodóknak jövőre, mint az idén.
· Az agrártámogatás nagy része, 323 milliárd forint az EU-ból érkezik, a pénz a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalon keresztül jut el a gazdálkodókhoz.
· A minisztérium és a háttérintézményei, (kutatóintézetek, szakiskolák, MVH, NFA, Nemzeti Parkok, Vízügyi Igazgatóságok stb.) jövőre mintegy 73 milliárd forintból gazdálkodhatnak.
Agrár és vidékfejlesztési támogatások 2011-ben:
· 2011-ben agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra összesen 593 milliárd forint áll rendelkezésre, 130 milliárd forinttal, 28%-kal több, mint tavaly.
· Az EU csatlakozás óta egyre nőnek az EU társfinanszírozott, illetve az EU által közvetlenül térített támogatások, ezért a Kormány biztosította az uniós források maximális lehívásához szükséges forrást.
· A támogatások három forrásból állnak:
1./EU közvetlen támogatások,
2./EU társfinanszírozott támogatások,
3./Nemzeti támogatások.
1./ Az EU által közvetlenül térített támogatások jelentősen nőttek.
· A közvetlen támogatásra jutó 323 milliárd forintból 22 milliárd a piaci támogatás és 302 milliárd a területalapú és egyéb közvetlen juttatás.
· A területalapú és egyéb közvetlen támogatások 66 milliárd forinttal, 28 %-kal nőnek jövőre.
· A 302 milliárd forint támogatási összeg tartalmazza a SAPS, az elkülönített cukor-, az elkülönített zöldség-gyümölcs-, dohány és zöldség-gyümölcs szerkezetátalakítási, valamint a tej különleges közvetlen támogatásokat.
2./ Az EU-társfinanszírozással és kiegészítő támogatással (pl. iskolagyümölcs, méhészeti program stb.) működő támogatások 53 %-kal, 71 milliárd forinttal nőnek.
· A 134 milliárdos 2010-es évi támogatás 205 milliárdra nő jövőre.
· A „nemzeti láb” biztosítása elengedhetetlen az EU által felajánlott pénzek lehívásához. Az elmúlt hat évben hiányzott ez a nemzeti láb, ezért sok támogatás benn ragadt az EU kasszájában.
· A Kormány prioritásként biztosította az európai uniós források lehívásához szükséges programok hazai társfinanszírozási összegét is. Ebből a keretből finanszírozható az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP), a Halászati Operatív Program (HOP), az Iskolatej (800 millió) és az Iskolagyümölcs (511 millió) program.
· A 60,5 milliárd forint nemzeti támogatás 165,7 milliárd forint uniós támogatás kifizetését teszi lehetővé jövőre.
· Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programnál (ÚMVP) a növekedés 49 %-os. A 192 milliárd forintos forrás 63 milliárd forinttal magasabb az előző évinél. A programnak kiemelt jelentősége van az agrár-vidékfejlesztési stratégia megvalósításában, a helyi kis- és közepes méretű mezőgazdasági vállalkozások, feldolgozó üzemek belső és uniós forrásokra támaszkodó fejlesztésében, valamint olyan beruházások megvalósításában, melyek lehetővé teszik, hogy a magyar gazdák jó minőségű élelmiszerrel láthassák el a piacot.
· Mintegy 400 Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér felújításra nyílik lehetőség a településeken. Az 40-50 millió forint elnyerhető támogatásból olyan régi épületeket lehet korszerűsíteni, ami alkalmassá tehető 21. századi közösségi szolgáltató házzá.
3./ A Nemzeti támogatások 12 milliárd forinttal nőnek 52 milliárdról 64 milliárdra.
· Ide tartoznak a kiegészítő nemzeti támogatások, az úgynevezett top-up-ok, amelyek egyrészt a versenyhátrány részbeni kompenzálását szolgálják, másrészt több tízezer mezőgazdasági termelő és család esetében hozzájárulhat a mezőgazdasági termelés fenntartásához, a vidék népességmegtartó szerepének megőrzéséhez is. 2011-ben lehetőség nyílik a 2010. év után járó tej top-up kifizetésére is, amely újabb 5 Ft/kg támogatást jelent. Összességében a termelők a tejágazatot érintő egyedi piactámogatási intézkedés keretében 15 Ft/ kg-ot meghaladó támogatást kapnak, ami a 2009. évi támogatás csaknem kétszerese.
· A 23%-kal több forrás nagy segítség lesz az állattenyésztési ágazatnak, hiszen lehetővé teszi, hogy az állategészségügy helyzetét javító támogatási konstrukciók (állatjóléti-, támogatások, állategészségügyi-, tenyésztésszervezési stb.) egész évben működhessenek.
· A sertés és a baromfi ágazatok segítése is a nemzeti támogatási rendszeren keresztül történik. Az állatjóléti, állategészségügyi és állathigiéniai területet érintő támogatások célja az ágazatok versenyképességének, piacon maradásának elősegítése, főleg a termelő által fizetendő állategészségügyi, megelőző és mentesítő feladatok költségeinek részbeni átvállalásával. A támogatások fenntartását az Európai Bizottság 2013. december 31-ig hagyta jóvá.
· A tárca 33%-kal nagyobb támogatást kíván biztosítani az állattenyésztési feladatokra. Az előző kormány alultervezte mind az egyes állatbetegségek megelőzésével, illetve leküzdésével kapcsolatos támogatási jogcímet mind az állati hulla eltávolítási és ártalmatlanítási támogatási jogcímet, emiatt már júniustól el kellett utasítani a benyújtott kérelmeket. Avakcinázási program folytatása rendkívül fontos, ennek hiányában a fertőzés ismét növekedne, és a magyar állattartók versenyhátrányba kerülnének uniós forrásokból támogatott társaikkal szemben. A vidékfejlesztési miniszter éppen ezért forrásátcsoportosítással már 2010. decemberében 350 millió forinttal megemelte a szalmonellózis felszámolására fordítható keretet.
· A tárca 33%-kal nagyobb támogatást kíván biztosítani az állattenyésztési feladatokra. A 750 millió Ft-os idei keretet is alultervezték, ezért a keret már év közben kimerült. E fontos támogatási terület célja a tenyészállat állomány genetikai minőségének fenntartása és javítása is. A támogatás biztosítja a hazai tenyésztő szervezetek működőképességét, megteremtve ezzel a hazai állatfajták szakszerű nemesítésének, fenntartásának kereteit.
· A tárca vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy a nemzeti támogatásként működtetett állattenyésztési támogatásokat a jövő évben is meghirdesse és az éves működtetéshez szükséges forrásokat biztosítsa. Az állattenyésztési ágazatoknak az EU Bizottság által engedélyezett maximális támogatást nyújtjuk, mérsékelve ezzel az állattenyésztés és növénytermesztés arány eltolódásának fokozódását.
A környezetvédelem és a vízgazdálkodás költségvetése
A környezetvédelemre és vízgazdálkodásra jövőre 41 milliárd milliárd forint jut. Eltöröltük a víztársulási hozzájárulást, ezért a vizilétesítmények fenntartásának finanszírozására a költségvetés 4,6 milliárd forint többlettámogatást biztosított. A nemzeti parkjainkra közel 6 milliárdot költhetünk.
A tárca és intézményhálózata
· A minisztériumra és intézményhálózatának működtetésére, központi beruházásokra 2011-ben 73 milliárd forint fordítható.
· A legnagyobb megtakarítást maga a minisztérium éri el, több mint 1 milliárddal kevesebb lesz a kiadása. A működtetésre fordítható támogatás csökkenése összefügg azzal is, hogy az MgSzH területi szervei és a földhivatalok beolvadnak a kormányhivatalokba.
· Az egyes intézmények - szakiskolák, agrárkutató intézetek - költségvetését a támogatás csökkenés ellenére sikerült szinten tartania a minisztériumnak, sőt egyes intézményeknél (Állami Ménesgazdaság, Nemzeti Parkok) a támogatási szint növelésére is volt lehetőség. · A tárca költségvetésében a kormány programjával összhangban 2011-ben megjelent a génmegőrzés (734 millió).
· A 2010. évben megalapított Nemzeti Földalapkezelő Szervezet működéséhez a 2011. évben 1,3 milliárd Ft áll rendelkezésre.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)