Fazekas Sándor meghívására Magyarországra érkezett Ilse Aigner, német szövetségi élelmezési, mezőgazdasági és fogyasztóvédelmi miniszter asszony. A találkozón a miniszterek tájékoztatták egymást a két ország - Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjével kapcsolatos - álláspontjáról.

Második alkalommal jöttem Magyarországra, ez is mutatja, hogy nagyon jó az együttműködés az országaink között - mondta Ilse Aigner a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón. A kapcsolat remélhetőleg még szorosabbá válik a jövő év első 6 hónapjában, amikor Magyarország lesz az EU soros elnöke. Ekkor döntenek a tagállamok a Közös Agrárpolitika jövőjéről. A tárgyalások nem lesznek egyszerűek - hangsúlyozta a német miniszter, hiszen a KAP jövőjéről úgy kell majd tárgyalni, hogy párhuzamosan folyik az egyeztetés a költségvetésről is, azaz nem lehet tudni, pontosan mire, és mennyi pénz jut.

Ilse Aigner azt is kifejtette, hogy számos nyitott kérdés van a Közös Agrárpolitikában, amit a tagországoknak még egyeztetniük kell. A német-francia közös álláspont például nem támogatja a hektáralapú európai átalánytámogatás bevezetését, amit Lengyelország, az egyik legnagyobb agrárország szeretne kiharcolni.Németországban függetlenítették a termeléstől az EU-s támogatások kifizetését, ezért 2013-ig csak a mezőgazdasági területek műveléséért jár támogatás a termelőknek.

Fazekas Sándor a megbeszélésen ismertette a magyar EU-elnökség agrárprioritásait. A magyar álláspont szerint a mezőgazdaság számára továbbra is az élelmezésbiztonság jelenti a legfontosabb kihívást mind uniós, mind világviszonylatban. A megbeszélésen szó volt az élelmiszerek minőségéről, és eredet-megjelöléséről is. Elemi érdek, hogy a fogyasztók megfelelő tájékoztatásban részesüljenek az adott élelmiszerek származási helyéről, gyártójáról, egyéb adatairól - jelentette ki Fazekas Sándor.

A miniszterek egyetértettek abban, hogy Európának erős, Közös Agrárpolitikára van szüksége 2014-től is. A KAP-nak meg kell őriznie jelenlegi, kétpilléres szerkezetét. Elő kell segítenie a bürokrácia egyszerűsítését, a versenyképesség növelését, a kihívásokhoz történő gyors alkalmazkodást,az új tagországok felzárkózását, kiegyenlítődését, felszámolva a közvetlen támogatások jelenlegi, az új tagországokat hátrányosan megkülönböztető rendszerét. A génmódosított termékekről (GMO) a vidékfejlesztési miniszter kifejtette: abban vagyunk érdekeltek, hogy Magyarország GMO-mentes maradjon. Nem szabad szem elől téveszteni, hogy a fogyasztók idegenkednek a GMO-s termékektől - húzta alá a tárca vezetője.

Ilse Aigner azt emelte ki, hogy az Európai Bizottság legújabb tervei szerint csak a takarmányokra engedélyezné, és csak nagyon csekély mértékben a génmódosított termékek használatát. A vidékfejlesztési miniszter ismertette német partnerével a földmoratóriummal kapcsolatos magyar álláspontot, és az eddig megtett lépéseket. A földmoratórium meghosszabbításáról az unió bizottsága dönt, a tagállamoknak behatárolt a mozgástere - fogalmazott Fazekas Sándor. Németország számtalan területen, így az agráriumban is Magyarország első számú partnere. Magyarország részt vesz a jövő évi berlini mezőgazdasági vásáron, a Grüne Woche-n és további öt kiállításon fogunk bemutatkozni kíváló mezőgazdasági termékeinkkel.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)