A Vidékfejlesztési Minisztériumban elkészült az a rendelet, amely lehetővé teszi, hogy a gazdák már augusztusban hozzájussanak a kártérítéshez - jelentette ki Fazekas Sándor azt követően, hogy Brüsszel jóváhagyta a Bizottság 210 millió eurós kártérítési javaslatát. Az unió azokat a gazdákat kompenzálja, akik a németországi járvány okozta pánik miatt nem tudták eladni a zöldségeiket. A döntés a gazdák lehető legszélesebb körét érinti, az őstermelőket is.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal azonnal megkezdi a kifizetések előkészítését. A kártérítés mértéke a 2007-2010 közötti átlagos zöldségértékesítési árak 50 százaléka lesz, mivel az árak ma a korábbiaknál alacsonyabbak. A TÉSZ-ek (Termelői és Értékesítési Szervezetek) tagjai, Operatív Programjuk révén, akár 70%-os kárenyhítést is elérhetnek.
A támogatásból a május 26 - június 30. közötti időszakra vonatkozó kárenyhítési igényeket fogják kielégíteni. A kártalanítást kiterjesztették az uborkán, a paradicsomon, és a salátán kívül a cukkínire és külön magyar közbenjárásra a paprikára is. Azok a termelők, akiknek eladhatatlan készleteik vannak, június 30-ig jelentkezhetnek a termelői szervezeteken keresztül a Mezőgazdásági és Vidékfejlesztési Hivatalnál. Így az adminisztrációs teendőket a termelői szervezetek végzik el. A támogatási kérelmeket július 15-ig lehet benyújtani.
Mint ismeretes, Fazekas Sándor a magyar fogyasztók védelme érdekében már május 27-én, a német hasmenésjárvány hírének bejelentésekor elrendelte, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) szakemberei fokozottan ellenőrizzék a hazánkba érkező spanyol eredetű friss zöldség szállítmányokat.
Május 31-én, a Fazekas Sándor elnökletével tartott debreceni informális európai uniós agrárcsúcson a miniszterek az eredeti napirendet megváltoztatva áttekintették a kóli fertőzés miatt kialakult válságot. Mind a német mind a spanyol miniszter részletes tájékoztatást adott a helyzetről, de mivel ez az ülés nem hozhatott hivatalos döntést, a magyar elnökség kezdeményezte a rendkívüli agrárcsúcs összehívását.
A magyar elnökség páratlan gyorsasággal összehívta a tanácsülést, és rekordidő alatt megoldotta a problémát, megmentve ezzel az Unió zöldségágazatát. A június 7-i ülésen a miniszterek abban állapodtak meg, hogy valamennyi zöldségtermelőt kártalanítani kell. Az ötórás tanácskozáson a tárcavezetők azt kérték Dacian Ciolos mezőgazdasági biztostól, hogy a Bizottság emelje meg a 150 millió eurós támogatási keretet, növelje a kártérítés mértékét, és terjessze ki más zöldségfélékre is a kompenzációt.
A Bizottság a Miniszterek Tanácsának összes észrevételét elfogadta, és egy napon belül újabb javaslatot terjesztett elő: 210 millió euróra emelte a zöldségtermelők azonnali megsegítésére szánt összeget, a kártalanítást kiterjesztette az uborkán, a paradicsomon, és a salátán kívül a cukkinire és a paprikára is.
A vidékfejlesztési miniszter és államtitkárai mindent megtettek a hazai fogyasztói bizalom helyreállításáért is. Többször tartottak egyeztető megbeszélést az Országos Kereskedelmi Szövetséggel és a nagy hazai és nemzetközi, Magyarországon működő kereskedelmi áruházláncok képviselőivel, akik kinyilvánították, hogy alapvető üzleti érdeküknek tartják a biztonságos hazai zöldségek forgalmazását, magyar beszállítóik megtartását.
Fazekas Sándor az elmúlt hetekben minden nyilvános szereplést megragadott arra, hogy azt kérje a feldolgozóktól, a közétkeztetőktől és a kereskedőláncoktól, hogy vásárolják fel a termést az uborkatermelőktől, és juttassák el a fogyasztókhoz, hiszen az uborkáról kiderült, hogy semmi köze a járványhoz. Minden alkalommal hangsúlyozta, hogy a magyar zöldség és gyümölcs biztonságosan fogyasztható és egészséges.
A fogyasztói bizalom helyreállításáért a miniszter a Vámház körúti vásárcsarnokban tájékozódott a zöldséghelyzetről, jó példát mutatva több kiló uborkát vásárolt, és evett is abból.
A Vidékfejlesztési Minisztérium a maga eszközeivel mindent megtett és a jövőben is megtesz az élelmiszerbiztonság lehető legteljesebb szavatolásáért. A kormány azért vezette be még a múlt évben a másodlagos élelmiszer-ellenőrzési rendszert, hogy megóvja a magyar fogyasztókat a veszélyes, bizonytalan eredetű élelmiszerektől.
Szerencsére a járvány megállt, új betegeket nem regisztrálnak, Oroszország pedig hamarosan feloldja az EU-ból származó zöldségekre elrendelt importtilalmat. A hazai politikai élet legalja tőkét akar kovácsolni magának mások tragédiájából, és élesen támadja a minisztert. Szánalmas ebbéli igyekezetük.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)