A Vidékfejlesztési Minisztérium minden európai uniós forrást fel tud és fel fog használni - jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Hajdúböszörményben, országjárása második állomásán. Megerősítette azt is, a földhaszonbérlet első számú kedvezményezettjei a helyben lakó, magyar gazdálkodók.

Az  idén aszály pusztított az országban, ezért a kormány döntött az agrártámogatások előrehozataláról. Eddig már 160 milliárd forintot kifizettek a gazdáknak.

Állatjóléti támogatásra 12 milliárd forintos keretet indítottak újra, ami 20 százalékkal megemelt forrást jelent - fűzte hozzá a miniszter. Beszámolt arról is, hogy az állattartók 46 milliárd forint támogatásra számíthatnak, és az év végéig további 58 milliárd forint agrártámogatási szerződést kötnek meg.

Forrás: Horváth Tamás

Fazekas Sándor annak kapcsán, hogy az Országgyűlés most tárgyalja a földtörvényt, úgy fogalmazott: 1100 éves vita zárul le ezzel, és megszületik a hazai mezőgazdaság alaptörvénye, amely elsősorban nemzeti kincsünk, a magyar föld védelmét szolgálja.

A helyben lakó, magyar gazdálkodók a földhaszonbérlet első számú kedvezményezettjei. A törvény a gazdatársadalom érdeke mellett nemzeti érdeket is szolgál - fűzte hozzá.

Eddig 22 ezer hektár földet hirdettek meg Magyarország első földhaszonbérleti pályázatán, és 1200 nyertest hirdettek; a pályázók több mint 80 százaléka 100 hektárnál kisebb földterülethez jutott - mondta Fazekas Sándor az MTI érdeklődésére, megjegyezve: ezek közül 10-20 szerződést vitatnak többnyire ugyanazok, de valamennyit már tételesen cáfolták. A programot folytatják, az idén és zömében jövőre további 65 ezer hektárra lehet pályázni, majd a nemzeti parkok területéből több ezer család juthat földhöz - tette hozzá a miniszter.

A zsebszerződésekről szólva kijelentette, ezek illegálisak, ezért már hozzákezdtek a felgöngyölítésükhöz, és a földtörvény is jó pár gyakorlati akadályt támaszt annak érdekében, hogy ne is legyenek legálisak.

Magyarország jogállam, a törvények mindenkire vonatkoznak, és innen üzenem, hogy az illegális szerződéseket 1-5 év börtönnel büntetik - hangsúlyozta Fazekas Sándor.

(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)