Az éhezés és a szegénység elleni küzdelem kulcsa, hogy biztosítsuk a szegény és kiszolgáltatott emberek jogát a termőföldhöz és más természeti erőforrásokhoz – mondta beszédében José Graziano da Silva FAO főigazgató, a Világélelmezés Biztonsági Bizottság mai rendkívüli ülésén a római FAO központban, ahol a 124 tagország ünnepélyes keretek között elfogadta a felelős termőföld birtoklásról szóló Önkéntes Irányelveket.
A világ országainak döntése a globális érvényű földtulajdonlási irányelvek elfogadásáról, történelmi áttörés – jelentette ki a főigazgató. Az Önkéntes Irányelvek hozzájárulnak a felelős erőforrás-gazdálkodáshoz: támpontot adnak az egyes országok számára, hogy megfelelő szabályozás kialakításával miként tartsák nemzeti tulajdonban a földet és más erőforrásokat.
Az utóbbi években a világban ugrásszerűen megnőtt a globális termőföldkereslet a magánszektor és a kormányok részéről egyaránt. 2001 és 2011 között több mint 227 millió hektár termőföldet értékesítettek vagy adtak bérbe hosszú távra világszerte, elsősorban külföldi beruházóknak. A gazdát cserélt földbirtokok együttesen jóval meghaladják az Európai Unió mezőgazdasági területeinek nagyságát, amely összességében mintegy 183,8 millió hektár. A legnagyobb – akár millió hektáros nagyságrendű – ügyletek mögött a gazdagabb országok kormányai, továbbá magán befektetői körök, bankok és pénzintézetek állnak. A földvásárlás hátterében tetten érhető a spekulációs szándék, de történhet stratégiai céllal is, amely a nemzeti élelmezésbiztonság megteremtését szolgálja. A fejlődő országokban világszerte több mint egy milliárd embernek nincs hivatalosan bejegyzett joga az általa művelt földhöz. A nagyméretű földügyleteket kísérő, olykor tömeges méretű kényszer-kitelepítésekkel szemben ezek az emberek teljesen védtelenek.
A tanácskozáson a civil szervezetek képviseletében felszólalt egy argentin farmer, aki elmondta, hogy hazájában több millió hektár erdőt irtottak ki, hogy a helyén GMO szóját termeszthessenek. A döntés után reményt lát arra, hogy az őserdő megmaradt része ne pusztuljon tovább.
Az „Önkéntes Irányelvek a földbirtok-politika, a halászati- és erdőgazdálkodás felelős irányításáról a nemzeti élelmezés-biztonság kontextusában” című javaslatcsomag elsődleges célja, hogy olyan eszközöket adjon a kormányok kezébe, melynek segítségével a döntéshozók lépéseket tudnak tenni a felelős földbirtok-politika, a halászati- és erdőgazdálkodás terén.
A javaslatcsomag összeállítása a 2008-2009-es globális élelmiszerválságot követően vette kezdetét. A FAO tagországok mellett a nemzetközi tárgyalási folyamatban részt vettek civil szervezetek, termelői szervezetek, más ENSZ szervezetek küldöttei és a magánszektor képviselői. A magyar EU-elnökség koordinációja mellett zajlott le az Önkéntes Irányelvek szövegtervezetéhez fűzött közös uniós álláspont kialakítása és jóváhagyása. Magyarország ezt követően is aktívan vett részt különböző régiós álláspontok egyeztetésében.
A dokumentum elvei összhangban állnak Magyarország agrárpolitikai célkitűzéseivel. A jelenleg érvényben levő földvásárlási moratóriumnak köszönhetően külföldi magánszemélyek és jogi személyek nem juthatnak magyar termőföldhöz. 2014. május 1-jével azonban lejár a korlátozás, ezért fontos, hogy addigra az új vagy a módosított földtörvény megfelelő jogszabályi kereteket biztosítson a termőföld, nemzeti tulajdonban tartására.
Az Önkéntes Irányelvek elfogadása az első mérföldkő a termőföldekért folytatott globális verseny szabályozásában. Most a FAO-n és tagállamain a sor, hogy hozzálásson az irányelvek gyakorlati alkalmazásához.
Az Önkéntes Irányelvek elfogadott szövegének angol nyelvű változata ezen a linken érhető el.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)