A magyar főiskola óriási szerepet játszik abban, hogy a kárpátaljai magyarság ellen tudjon állni az asszimilációnak - mondta a vidékfejlesztési miniszter Beregszászon. Fazekas Sándor jelen volt a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Szent István Egyetem együttműködési megállapodásának aláírásán, majd megemlékezett a 1848-1849-es szabadságharc kárpátaljai eseményeiről.
A főiskola falai az ezeregyszáz éves magyar államot idézik fel, annak az államnak a törvényhatóságát, amelynek a létünket köszönhetjük - jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Beregszászon, a magyar főiskolán elmondott beszédében.
A tárcavezető kiemelte: a II. Rákóczi Ferenc név jelképes jelentőséggel bír az egész magyarság számára, hiszen a hozzá kötődő munkácsi vár sokat jelent a legtávolabb élő magyarnak is. Mint hangsúlyozta, a magyar főiskola óriási szerepet játszik abban, hogy a kárpátaljai magyarság ellen tudjon állni az asszimilációnak. A tanintézetben képzett szakemberek fenntartják a magyarságot, megújító erőt adnak a következő nemzedékeknek - mondta. Az eseményen a Szent István Egyetem együttműködési megállapodást írt alá a beregszászi főiskolával állattartó és vadgazdálkodás szak indításáról.
Az 1848-1849-es szabadságharc kárpátaljai eseményei kapcsán Fazekas emlékeztetett a Munkács melletti győztes ütközete, amely jelentős szerepet játszott a kárpátaljai magyar történelemben. Ahhoz, hogy a magyarság felemelkedő nemzet lehessen, szükség van a hasonló történelmi példákra - emlékeztetett Fazekas Sándor.
Kárpátalján megyeszerte megemlékeztek az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc 165. évfordulójáról. Ungváron a Kárpátaljai Magyar Értelmiségiek Közössége (MÉKK) méltatta a Petőfi-szobornál az 1848-1849-es szabadságharc évfordulóját.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)