Külkereskedelmi mérlegünk pozitív, évente 1000–1500 tonna szárított héjas diót exportálunk, főleg Nyugat-Európa országaiba, Németországba, Ausztriába, Nagy-Britanniába, Svájcba.

Az egészséges táplálkozás és az élelmiszerbiztonság olyan fontos a számunkra, hogy Magyarország új Alkotmányába is bekerült. A testi és lelki egészséghez való jogot Magyarország a genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal, az egészséges élelmiszerekhez és az ivóvízhez való hozzáférés biztosításával segíti elő - mondta a vidékfejlesztési miniszter a 30.  Héjas és szárított gyümölcs világkongresszuson. A tanácskozás résztvevői 40 országból érkeztek Budapestre.

A magyar mezőgazdaság fontos ágazata a munkaigényes zöldség- és gyümölcstermesztés, hiszen sok embernek biztosít munkát és a megélhetést. A tárca a nemrég elkészült 10 évre szóló vidékstratégiájában is kinyilvánította, hogy helyzetbe akarja hozni a gazdákat, meg akarja őrizni a magyar hagyományokat és ízeket – jelentette ki Fazekas Sándor.

A magyar diótermesztés sikerét a 60 éve zajló kutatómunka alapozta meg – folytatta a miniszter, diófajtáink minősége kimagasló, ezért Nyugat-Európában igen keresettek. A nemesítőmunka ma is folyik, Magyarország a fajtafenntartó munkával, a kutatási eredmények bevonásával, az új telepítések ösztönzésével és a termelők képzésével szeretné elérni, hogy a termelés a következő 3-5 évben megduplázódjon, és az eddiginél meghatározóbb szereplői lehessünk a héjas gyümölcsök termelői közösségének.

A Kárpát-medence kiváló adottságainak köszönhetően a héjas gyümölcstermesztésnek régi hagyományai vannak. A diónak, a mandulának, a mogyorónak, a gesztenyének magas a terméshozama. A csonthéjasok közül is kiemelkedő jelentősége van hazánkban a diónak, a dióültetvények nagysága eléri a 3200 hektárt. Az országban évi 5-6 ezer tonna szárított héjas dió terem, jobb években a termésátlag meghaladja a 7 ezer tonnát is. 60-70 évvel ezelőtt még évi 30 ezer tonna dió termett hazánkban.

(kormany.hu)