Az idén 5. alkalommal megrendezett Duna Ismerettár - Danube Box tanulmányi verseny döntője május 19-én szombaton lesz a Magyar Állami Földtani Intézetben. A vetélkedő korábbi fordulóiban sok száz általános iskola több mint 1500 tanulója adott számot a Duna élővilágáról megszerzett tudásáról. A rendezvény jól példázza az állami-, a civil- és a versenyszektor összefogását a környezetvédelem érdekében.
Idén a Magyar Állami Földtani Intézet ad otthont a május 19-én megrendezett Duna Ismerettár - Danube Box tanulmányi verseny országos döntőjének. A vetélkedő kiírója a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium. A döntő fővédnöke Kovács Péter, vízügyekért felelős államtitkár. A rendezvény szervezője a GWP (Global Water Partnership) Magyarország, főtámogatója a Coca-Cola HBC Magyarország Kft.
A Duna Ismerettár az öt éve Ausztriában összeállított Danube Box oktatócsomag anyagára épül. A nemzetközi oktatási program a hét Duna-menti ország civil szervezeteinek összefogásával és a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság segítségével készült. Elsődleges célja az volt, hogy olyan segédeszközt adjon az oktatók kezébe, amellyel felkelthetik a tanulók érdeklődését a Duna élővilága iránt. A tananyag felhívja a diákok figyelmét arra, hogy a folyó természeti kincseinek megőrzése a folyó mentén élő emberek közös felelőssége. Az elmúlt öt évben a kezdeményezéshez több száz iskola csatlakozott országszerte.
Az idei, jubileumi verseny döntőjében 14 iskola háromfős csapatai vesznek részt két korcsoportban (11-14 évesek, 15-19 évesek) – ők a február eleje óta zajló online vetélkedő továbbjutói. A versenybe benevező összesen több mint 1500 diáknak tudásfelmérő és kreatív feladatokat kellett előzetesen megoldania. A diákok teljesítményét a döntőben szakmai zsűri értékeli. A zsűriben minden szervező és támogató szervezet képviselteti magát. Az első három helyen végző csapat díja mindkét korcsoportban részvétel egy természetvédelmi táborban, a Mogyoróhegyi Erdei Iskolában. A győztesek okleveleiket Kozmann György olimpikontól vehetik át.
A Duna Ismerettár jól példázza, hogy egy fontos közösségi célkitűzés, a természetvédelem érdekében a civilek, az állam és a versenyszféra képes hatékonyan együttműködni.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)