A földek haszonbérbe adása az első olyan program az ország történetében, amelynek során az állami földeket családi gazdálkodók kaphatják meg, míg az új földtörvény tervezete 1100 év után a legnagyobb lehetőség a magyar gazdálkodók számára - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a Zala megyei Kiscsehiben. A tárcavezető a településen tartott gazdafórumon átadta az első három zalai földhaszonbérleti szerződést a nyertes pályázóknak. Szabó Csaba miniszteri biztos a rendezvényen közölte, Zalában mintegy 650 hektár földterületre 36 pályázatot írtak ki, közülük eddig 18 zárult eredményesen.
A miniszter tájékoztatása szerint ebben az évben 65 ezer hektár földet kívánnak haszonbérletbe adni, de jövőre akár 100 ezer hektárt is. Mostanáig mintegy 900 haszonbérleti szerződést kötöttek meg, melyek közül csupán mintegy 20 esetében merültek fel kifogások. Tudatta, a földhaszonbérletek átlagos birtoknagysága 20 hektár.
A vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta, a szigorúan megszabott pályázati feltételek és az egységes aranykoronánkénti ár, valamint az ellenőrzési rendszer biztosítja, hogy "elváljon a spekuláció a valódi földműveléstől". Hozzátette: a honvédség, a MÁV, a nemzeti parkok tulajdonából és a zsebszerződések megszüntetésével újabb területeket lehet majd haszonbérbe adni a gazdáknak. A zsebszerződésekről szólva megjegyezte, a nemzeti ügyek kormánya az első, amelyik ténylegesen tesz valamit ezen a területen.
Az új földtörvény kapcsán kifejtette, ez az első lehetőség, hogy a magyar földet jogi és gazdasági eszközökkel megvédjük. Jelezte, a földvásárlási moratórium 2014-es lejárta után fel kell készülni arra, hogy más törvényi feltételek lesznek. Vannak, akik "ugrásra készen állnak a magyar föld megvásárlására", de a magyar gazdák érdekeit védeni fogjuk – szögezte le a tárcavezető.
Fazekas Sándor a törvénytervezettel kapcsolatban kijelentette: nem akarjuk tönkretenni a nagy gazdaságokat, a kicsiket és a közepeseket akarjuk felzárkóztatni.
A polgármesteri hivatalban tartott rendezvényen Fazekas Sándor haszonbérleti szerződéseket adott át pályázatokon nyertes Doma Csabának, Varga Tibornak valamint a SALA-TÓ Kft. képviselőjének.
A 35 éves tornyiszentmiklósi Doma Csaba tíz éve dolgozik családi gazdálkodóként. Jelenleg 69,58 hektárt művel, a földhaszonbérleti szerződés pedig ezen túl 3,8 hektár állami földet biztosít számára. Használatba kívánja venni a sertéstenyésztői munkához szükséges földterületeket és optimális méretű állattartó telep létrehozásával törzskönyvezett sertésállományát akarja bővíteni. Célja a folyamatosan termelő, jó szaporaságú törzskocák beállítása és vágó- illetve tenyészállatok előállítása.
Az 1993-ban Salamon Sándor és Salamon László által alapított SALA-TÓ Kft. olyan állattenyésztő és növénytermesztő cég, mely közel 500 hektáron gazdálkodik és egy 242 darabos szarvasmarha telepet üzemeltet. Az elnyert öt birtoktestből álló 88 hektár területtel az eddig meglévő szarvasmarha telep takarmányellátását, valamint az állatállomány gyarapítását tervezi. A jól értékesíthető szántóföldi növényeket kívánják továbbra is termeszteni, valamint charolais húshasznú bikák beállításával hízó borjú értékesítésüket is növelnék. A nagyobb földterület és állatállomány pluszmunkát igényel, ezért a későbbiekben több embernek tudnak megélhetést biztosítani.
A letenyei Varga Tibor elsősorban szarvasmarha-, sertés- és juhtenyésztéssel, valamint növénytermesztéssel foglalkozik. Az egyéni mezőgazdasági vállalkozó jelenleg 10 sertést tart, de összesen hatvan férőhely áll az állomány rendelkezésére. A 28 éves termelő eddig 18,7 hektáron gazdálkodott, ezt egészíti ki mostantól a pályázaton elnyert 4,5 hektár állami terület földhaszonbérlete. A szerződésben vállalta sertés és juh állatállománya növelését. A jövőben a juhállomány kiszolgálásához szükséges létesítmények építésébe kezd. A pályázaton elnyert földön saját takarmánybázist alakít ki.
A nemzeti vidékstratégiával összhangban a pályáztatás fő célja a kis- és közepes családi vállalkozások és az állattartó gazdálkodók megerősítése. Ennek megfelelően a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) az eljárás során a helyben lakó, életvitelszerűen mezőgazdaságból élő termelőket hozza helyzetbe. A haszonbérbe adást állattartáshoz köti, hogy az állattartás és növénytermesztés felborult arányát egyensúlyba hozza. A 2011 októberében meghirdetett 64 ezer állami földterületből eddig 18 300 hektár lelt gazdára.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)