Az Élelmiszerlánc-felügyeletért és Agrárigazgatásért Felelős Államtitkárság és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) közös levélben fordult a Magyarországon működő legnagyobb élelmiszert forgalmazó áruházláncokhoz – hozzájárulásukat és közreműködésüket kérve: szeretnék, ha a NÉBIH zöldszám hirdetését az üzletek mindenki számára látható helyen kifüggesztenék.

A kezdeményezéssel a Hivatal célja, hogy a lakosság a zöldszám szolgáltatással kapcsolatosan minél szélesebb körű tájékoztatást kapjon. Közvetlenül az élelmiszerüzletekben elhelyezett hatósági hirdetmény kiválóan szolgálhatja ezt a célt. A kihelyezésre szánt plakátokat és matricákat az élelmiszer-vállalkozások által igényelt példányszámban a NÉBIH térítésmentesen biztosítja. Amennyiben az élelmiszert forgalmazó áruházláncok csatlakoznak a kezdeményezéshez, a vásárlók várhatóan szeptembertől találkozhatnak a NÉBIH zöldszám hirdetéseivel az üzletekben.

Korábban sok fogyasztó nem tudta, hová forduljon, ha élelmiszerlánc-biztonsági szabálytalanságot észlelt, ezért a Hivatal márciusban elindította az ingyenesen hívható zöldszám szolgáltatását, amelyen keresztül a vásárlók az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos panaszaikat egyszerűen és gyorsan bejelenthetik.

Az élelmiszerlánc-biztonsági szabálytalanságok a 06-80/a nébih, azaz a 06-80/263-244-es zöldszámon jelenthetők be. A hívásokat hétfőtől-csütörtökig 8:00-tól 16:30-ig, pénteken 8:00-tól 14:00-ig fogadják a hivatal munkatársai, éjszaka pedig üzenetrögzítő rögzíti a beérkező panaszokat. A hatékony eljárás érdekében a bejelentéskor az alábbi adatok közül a lehetőleg többet szükséges megjelölni: például a vásárlás helyét az üzlet megnevezésével és címével, a vásárlás idejét, az élelmiszer és a gyártó pontos adatait, a termék gyártási számát, valamint minőség-megőrzési idejét. A lakossági telefonok lehetőséget teremtenek arra, hogy az élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek gyorsan, célzottabban reagálhassanak egy-egy problémára.

A NÉBIH – nyitott, fogyasztóbarát szemléletű hivatalként – az élelmiszerláncot érintő problémák megelőzéséért fokozott intézményi és lakossági együttműködésre törekszik. Elsődleges célja, hogy a lakosság ellenőrzött és biztonságos élelmiszerekkel találkozzon a boltok polcain.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)