Új jogszabály biztosítja a nem emberi fogyasztásra szánt állati eredetű melléktermékek (tetemek, belsőségek, csontok stb.) biztonságos felhasználását: ártalmatlanítását, gyűjtését, tárolását, szállítását. Az uniós előírásoknak megfelelő, a korábbinál hatékonyabb, biztonságosabb nemzeti szabályozás hozzájárul a magas szintű járványvédelem fenntartásához, közvetett módon az élelmiszerlánc biztonságához.

A jogszabály az egészségügyi előírások betartása érdekében megfogalmazza az állattartók, az állati melléktermékek kezelőinek és az illetékes hatóságok (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, környezetvédelmi hatóság) feladatait is.

A rendelet összefoglalja a nem emberi fogyasztásra szánt állati eredetű melléktermékekre vonatkozó egészségügyi előírásokat: azok biztonságos felhasználását, ártalmatlanítását, gyűjtését, tárolását, szállítását. Meghatározza az állati melléktermékek kezelésével foglalkozó üzemek nyilvántartásba vételének és engedélyezésének rendjét, a létesítményekre vonatkozó követelményeket. A melléktermékek szállítását végző vállalkozásokra vonatkozó feltételek rögzítése mellett a rendelet szabályozza a nyomon követés rendszerét, illetve megállapítja a melléktermékek behozatalára, kivitelére, továbbá az uniós tagországok közötti szállítására vonatkozó nemzeti előírásokat.
A rendelet kitér a melléktermékek takarmányozási célú, illetve kutatási célú felhasználásának szabályaira, illetve arra is, hogyan lehet a kedvtelésből tartott állatoknak kegyeleti temetőt létrehozni.

A jogszabály az elhullott állatok elföldelésének, illetve hamvasztásának szabályaira speciális előírásokat tartalmaz. Az önkormányzati gyűjtőhelyek számára – köz- és állategészségügyi kockázat szempontjából – megfelelő és teljesíthető feltételeket teremt. Ezek a gyűjtőhelyek a magánszemélyek elhullott állatainak biztonságos összegyűjtését is egyszerűbbé teszik.

A rendelet május 11-étől hatályos.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)