Magyarország Litvániával közösen nyújt segítséget Szerbiának ahhoz, hogy az Európai Unió élelmiszer-biztonsági és állatjóléti követelményeit minél zökkenőmentesebben építhessék be a szerb jogrendszerbe. Az országok közötti, 2014-ig tartó szakmai együttműködést az unió 2 millió euróval támogatja.

Az élelmiszerbiztonság és az állatjólét fejlesztésére irányuló ikerintézmény-fejlesztési (twinning) program fontos európai uniós eszköz, amely lehetővé teszi a tagjelölt Szerbia számára, hogy az EU tagállamainak partnerintézményeivel együttműködve alakítsa jogrendszerét. Az európai uniós normákkal való összhang biztosítása döntő jelentőségű, hiszen Szerbiának az uniós csatlakozásához erre szüksége van, másrészt az élelmiszerbiztonság és az állatjóléti követelményekkel kapcsolatos előírások jogharmonizációja Szerbia számára kereskedelmi és gazdasági jelentőségűek.

Szerbia tagjelölt országként növelni fogja az állati eredetű termékek importját és exportját. Ezen termékeknek teljesen meg kell felelniük az uniós szabályoknak és előírásoknak, ami tovább erősíti majd Szerbia kereskedelmét az Európai Unió tagországaival. Szerbia segítésének fontos szempontja, hogy a közösségi előírások betartása minimálisra csökkenti az állati eredetű megbetegedések kockázatát és egészségügyi biztonságot nyújt majd a szerb fogyasztók számára.

A közelmúltban aláírt együttműködésben a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a Fejér és Baranya megyei Kormányhivatalok illetékes igazgatóságai vesznek részt. A Magyar Kormány elkötelezett abban, hogy a tagjelölt országoknak szakmai segítséget nyújtson integrációjuk során. A Nemzeti Ikerintézmény-fejlesztési Akcióterv is ezt az elkötelezettséget erősíti. A twinning programok nemzeti koordinációját ellátó Nemzeti Fejlesztési Ügynökség csakúgy, mint a Külügyminisztérium egybehangzó véleménye alapján a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) az ország legaktívabb tárcája az ikerintézmény-fejlesztési programok támogatásában. A VM irányításával a minisztérium és háttérintézményei 2006 óta összesen 8 twinning projekt megvalósításában vettek, illetve vesznek részt Törökországban, Észtországban, Koszovóban, Szerbiában, Horvátországban és Montenegróban.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)