Átláthatóbbá, egységesebbé és egyszerűbbé válik az élelmiszerlánc-felügyelet területén alkalmazandó igazgatási szolgáltatási díjak rendszere, és számuk a korábbi 2500-ról 900-ra apad. Csökkennek az állattartás, a húsipar és a borászat terhei, arányosabb lesz a teherviselés.

Az eddig öt külön rendeletben szabályozott díjtételeket új, egységes jogszabály foglalja össze. A vidékfejlesztési miniszteri rendelet az állategészségügy, a növényvédelem, az élelmiszer- és takarmánybiztonság, valamint az állattenyésztés mellett a talajvédelem és az ökológiai termelés szakterületén alkalmazandó igazgatási szolgáltatási díjakat tartalmazza.

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló jogszabály a korábban széttagolt szakterületek tevékenységét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) keretei közé szervezte. A törvények változása, illetve az egy szervezeten belüli működés is szükségessé tette, hogy a hatóság által kivetett igazgatási szolgáltatási díjakat egységes, átlátható díjrendelet szabályozza.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, illetve a megyei kormányhivatalok élelmiszerlánc-felügyeleti, talajvédelmi és tenyésztési hatósági hatáskörébe tartozó eljárásaiért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak száma – a 2012. augusztus 1-jén hatályba lépő rendelet alapján – jelentősen csökken. Egyes ágazatokban a mértéke is – például a sertés ágazatban 30 százalékkal, a baromfi ágazatban 75 százalékkal – kisebb lett a korábbiaknál.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)