Idén összesen 35 termék gyártója kap jogosultságot a HÍR védjegy használatára, így 83-ra bővül Magyarországon a védjegyet viselő termékek száma. A Vajdahunyadvárban augusztus 27-én és 28-án hagyományos, különleges magyar termékeket kóstolhatnak és vásárolhatnak az érdeklődők. A kétnapos rendezvényen az ország különböző területeiről származó a Hagyományok – Ízek – Régiók (HÍR) gyűjteményben szereplő termékek előállítói mutatkoznak be termékeikkel.
A HÍR gyűjtemény Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeit fogja össze, amelyben a 300 termék szakmai-történeti leírása is megtalálható, régiónként és azon belül ágazati bontásban.
A HÍR Bíráló Bizottság döntése alapján ebben az évben a HÍR védjegyet elnyert termékek többsége - a 35 termékből 16 - a sütőipari, édesipari és cukrászati termék kategóriából kerül ki. Ilyen a többi között a Böszörményi dübbencs, a Debreceni mézeskalács, a Ceglédi csíramálé, a Csongrádi búzacsíramálé, a Kemencés Borjúkötél vagy a Rábaközi perec. Friss vagy feldolgozott zöldség/gyümölcs kategóriában 6 termék kap védjegyet (Fertőd vidéki sárgarépa, Hegykői petrezselyemgyökér, Penyigei szilvalekvár, Somlekvár, Nagypapa almapaprikája káposztával töltve, Nagypapa fűszerpaprikája darálva), a tejtermékek közül öt. (Lajta sajt, Pálpusztai sajt, Moson megyei (Ilmici) csemegesajt, Óvári sajt, Tea sajt).
Az idén védjegyet elnyert pályázók a HÍR-es ÍZNAPOK nyitó rendezvényén, a Mezőgazdasági Múzeum Dísztermében - 2011. augusztus 27-én - a megnyitó után vehetik át elismerésüket. A díjkiosztó gálát követően a Vidékfejlesztési Minisztérium szakmai konferenciát tart.
A múzeum területén felállított színpadon különböző produkciók gondoskodnak a látogatók szórakoztatásáról. Lesz sajtkészítő bemutató és mindkét nap fellép Hajós András egy fél órás stand up comedy-vel. A látogatók szórakoztatására különféle HÍR-es vetélkedőket szerveznek, amelyekre a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt várják. A kicsik részt vehetnek különböző ügyességi játékokban, lesz játszóház, láthatnak vásári bábjátékot, valamint kézműves bemutatót. A felnőtteknek pálinka és bor felismerő versenyt rendeznek, de lehet célba lőni szódavízzel is.
A nagyközönség teljes ellátásáról Kovács Lázár mesterszakács gondoskodik.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)