Több mint 18 000 élelmiszert, 575 vendéglátóhelyet és 760 élőállat szállítmányt vizsgáltak meg a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal munkatársai az ünnepek előtti, kiemelt élelmiszerbiztonsági ellenőrzés első szakaszában – hangzott el Kardeván Endre szakállamtitkár, és Oravecz Márton, az MGSzH elnöke sajtótájékoztatóján csütörtökön, a budapesti Központi Vásárcsarnokban. Az ellenőrzések december 31-ig folytatódnak.
A hatóság célja, hogy a karácsonyt és a szilvesztert megelőző időszak megnövekedett kereskedelmi forgalma mellett is minőségi és az élelmiszerbiztonságnak megfelelő termékek kerüljenek a polcokra. A szakemberek november 21-én kezdték el, és december 31-ig folytatják az ünnepi hagyományokhoz kapcsolódó termékek kiemelt ellenőrzését. A három szakaszban zajló akcióban azt is vizsgálják, hogy megfelelően tárolják-e az ilyenkor a szokásosnál nagyobb mennyiségben raktározott élelmiszert; illetve ellenőrzik a lejárt szavatosságú áruk selejtezését, és a leárazott termékek minőségét is.
„A vizsgálatok az élelmiszeripari termékekre, többek között az édességekre és húskészítményekre, valamint a halászati termékekre vonatkoznak” – emelte ki Kardeván Endre, élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár.
A szakállamtitkár elmondta, a vizsgálatok első, december 4-ig tartó szakaszában 1 954 ellenőrzést végeztek, élelmiszeripari előállítóknál, vágóhidaknál, édesipari termelőknél is jártak a szakemberek. Több mint 18 ezer élelmiszert vizsgáltak meg - beleértve a zöldség-gyümölcsöt és a borászati termékeket is -, ezek 1,8 %-át, 46,7 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból, közel 13 millió Ft értékben.
A legtöbbször higiéniai hiányosságokkal találkoztak az ellenőrök, de kifogásolható volt a forgalmazott termékek minősége is, illetve a dolgozók egészségügyi alkalmasságának, képzettségének dokumentálása. A hatóság 55 esetben csupán figyelmeztette a tulajdonosokat, 87 alkalommal viszont bírságot szabott ki, összesen 7,9 millió Ft értékben.
„Az ellenőrzés kiterjed a vendéglátásra is, különös tekintettel az ázsiai vendéglátókra. Összesen 12 üzlet működését kellett felfüggeszteni, ezek közül 9 ázsiai ételeket forgalmazó étterem volt” – mondta Oravecz Márton, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal elnöke.
A szakember hozzátette, az ellenőrzések első szakaszában 575 vendéglátóhely vizsgálata is lezajlott, közülük 56-nál észleltek a szakemberek súlyos élelmiszerbiztonsági hibákat: takarítatlan helyiségeket, lejárt fogyaszthatósági idejű termékeket találtak. Kiemelten vizsgálták az ázsiai éttermeket is, a 143 ellenőrzés 23 százalékánál regisztráltak hiányosságokat az ellenőrök.
A téli ellenőrzés első szakasza kiterjedt a gyógyszeres takarmányok előállítására és forgalmazására is. A 98 vizsgálat alatt mindössze egy takarmány-forgalmazót kellett figyelmeztetni, mert nem az engedélyének megfelelő tevékenységet végzett. A 137 vizsgált, gyógyszeres sertéstakarmány mindegyike kifogástalannak bizonyult.
Az akcióban 50, úgynevezett mélységi ellenőrzést is végeztek a szakemberek, ez szállítás közben, közutakon végzett vizsgálatot jelent. 91 élőállat- és 16 élelmiszer szállítmányt vizsgáltak ezen a jogcímen. Az élőállat szállítások általános, főleg állattartó telepekre fókuszáló ellenőrzése 669 szállítmányt, és közel 725 ezer állatot érintett.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)