Az egyedülálló természeti kincseket rejtő Szalajka-völgy évente több tízezer turistát vonz. A páratlan szépségű festői táj, a gyönyörű erdei környezet mindannyiunk örömére most egy új fejlesztéssel lett gazdagabb – fogalmazott Bognár Lajos, a vidékfejlesztési minisztérium helyettes államtitkára a megújított Szilvásváradi Állami Erdei Vasút átadásán.
A 105 éve, 1908-ban átadott gőzüzemű vasutat több mint félmilliárd forintból, 2010 és 2013 augusztusa között újították meg. Az egykoron fa és mészkőszállításra megépített kisvasút mára a turisták kedvelt kirándulóeszközévé vált. A környék egyedülálló természeti kincsekkel büszkélkedhet: a Szalajka-völgy, a Fátyol-vízesés, a különleges növény- és állatvilág, a pisztrángos, mind-mind bejárhatók a vadregényes tájakon kanyargó kisvasúttal – mondta a helyettes államtitkár. Bognár Lajos kiemelte, hogy az Egererdő Erdészeti Zrt. önereje mellett a 432 milliárdos uniós és hazai támogatásból a lovas pályától egészen a Fátyol-vízesésig kanyaroghat az Új Széchenyi Terv keretében felújított erdei vasút.
A fejlesztéssel megújult és akadálymentessé tették az indítóállomást, új információs központ létesült, teljes körűen kiépült a Szalajka-völgy földkábeles áramellátása és úthálózata, továbbá játszótér várja a családokat a Gloriett-tisztáson. Emellett környezetkímélő, hibrid hajtású dízelmozdony szállítja az utazni vágyókat akár a Szabadtéri erdei múzeumhoz, vagy az Istállóskői Ősemberbarlanghoz.
A kirándulók örömére kulturált környezettel és modern szolgáltatásokkal szolgálja ki mostantól a szilvásváradi erdei vasút a természet szerelmeseit. Az erdőségeink megadják tájaink szépségét, élhetőbbé teszik környezetünket – fogalmazott Bognár Lajos, aki kiemelte, hogy Magyarországon az Alaptörvény a nemzet közös örökségét képező természeti erőforrások között nevesíti az erdőt, amelynek védelme és fenntartása közös feladat. Mint mondta, a Szalajka-völgy pompás adottságai mellett nem lehetett kérdés, hogy ennek a területnek a turisztikai adottságait maximálisan ki kell használni. Az erdei vasút mostani beruházásával olyan fejlesztés valósult meg, amelyben az erdő és az ember a legteljesebb harmóniában élhet.
(Vidékfejlesztési Minisztérium)