A megkérdezettek többsége határozott hatósági fellépést és megerősített ellenőrzést igényel az élelmiszerbiztonság területén és kifejezetten támogatja, hogy az élelmiszerlánc felügyelete egy kézben, egy hatóság alatt összpontosuljon – derült ki abból a közvélemény-kutatásból, amely a hazai élelmiszerbiztonság helyzetét és a lakosság hivatallal szembeni elvárásait vizsgálta.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által megrendelt felmérés eredményét Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár, országos főállatorvos a hazai állatorvosképzés 225. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi ünnepség szünetében tartott sajtótájékoztatón ismertette.

fotó: NÉBIH

A Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kara hazánk egyetlen és Európa legrégibb állatorvos képző intézménye, az egyetlen olyan kar, amelyet egy európai akkreditációs rendszer ellenőriz. Az itt végzett állatorvosok diplomája bármely nyugat-európai állatorvos-képző intézmény oklevelével egyenértékű – méltatta az egyetem érdemeit az államtitkár. Mint mondta, az első hatósági állatorvosokat 128 éve nevezték ki, azóta az állatorvosi kar feladata a gyógyításon túlmenően az is, hogy megvédje a lakosságot az élelmiszer okozta ártalmaktól.

Az állatorvosoknak meghatározott szerepük van az élelmiszerbiztonság megőrzésében, ezért elengedhetetlen, hogy magasan képzett szakemberek kerüljenek ki az egyetemről – fogalmazott az államtitkár. Egyúttal hozzátette: hazánkban is megnőtt a megbízható élelmiszerek iránti igény, ennek biztosításában az állatorvosok mellett az egységes, erős élelmiszerlánc-felügyeleti eszközök segíthetnek.

fotó: NÉBIH

Kardeván Endre a közvélemény-kutatás eredményét ismertetve szólt arról, hogy a megkérdezett lakosság szerint az élelmiszerlánc-felügyeletnek egy kézben, egy hatóság irányítása alatt kell működnie. A válaszadók többsége (58,39 százalék) pedig úgy gondolja, hogy a biztonság szavatolása érdekében az ellenőrzések során a hatóság eszközeit még inkább erősíteni kell.  E követelményeknek szeretne megfelelni a március 15-én megalakult Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, amely szervezet a fogyasztókkal és a vállalkozókkal is partnerségi viszony kialakítására törekszik.

fotó: Balázs Gusztáv

Nyitott a lakosság által jelzett problémák megoldására, egyúttal célja, hogy a vállalkozásokat tanácsadással, a jogszabályok értelmezésével támogassa – mondta Kardeván Endre. Ehhez nyújt segítséget a közvélemény-kutatás, amely szerint az idősebb korosztály jobbnak ítéli a hazai élelmiszer-biztonságot, a fiatalabb korosztály viszont – amellett, hogy megbízik a boltokban vásárolható élelmiszerekben – nem gondolja, hogy a hazai élelmiszerek biztonságosabbak lennének. A magasabb végzettségűek ismerik a hatóság munkáját és bíznak benne, az átlagos jövedelműek szerint a vásárlás helyszíne és a termék márkája határozza meg az élelmiszerek biztonságát.

fotó: Balázs Gusztáv


Az élelmiszerlánc komplex, összetett rendszer, amelynek ellenőrzése és vizsgálata a teljes élelmiszerlánc megelőző jellegű felügyeletével valósulhat meg – fogalmazott a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Mint mondta, az élelmiszerellátásban számos veszélyforrás adódhat. Napjainkban olyan új betegségek, hamisítások, új technológiák jelentkeznek, amelyek a hagyományos szabályozáson, ellenőrzésen és szankciók kivetésén túl új megközelítést igényel.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)