Kiadvány az élelmiszerjelölés szabályairól.

Az élelmiszerek jelölésének elsődleges funkciója, hogy tájékoztasson az élelmiszerek tulajdonságairól.

A jelölés alapelve a pontos, valósághű tájékoztatás, s ezzel tegye lehetővé a fogyasztó számára a termékek sokféleségéből a megfelelő választás lehetőségét. A jelölés a fogyasztói érdek és a piaci versenytisztaság védelmének egyik igen fontos eszköze. Az élelmiszerek jelölésének alapszabálya, hogy ne legyen félrevezető.

Ezt a gondolatot kell az élelmiszerek jelölését meghatározó ipari szakembereknek, hatósági ellenőröknek szem előtt tartani, amikor kialakítják, illetve ellenőrzik a jelölés elemeit, de azokban az esetekben is, amikor értelmezniük kell egy paragrafust, vagy amikor olyan problémával állnak szemben egy-egy termék esetében, amely területre nincs szabályozás.

Ez a rendelet az élelmiszerek jelölésének általános – minden élelmiszerre kiterjedő – szabályait tartalmazza. Ezen a rendeleten kívül számos, egy-egy speciális élelmiszercsoportot érintő szabályozásban is megjelennek jelölési előírások, amelyekre ez a kommentár nem tér ki. Az élelmiszer előállítónak természetesen azokat a szabályokat is figyelembe kell venni és megfelelően alkalmazni.

A teljesség igénye nélkül jelölési előírások találhatók még: a borokra, az ásványvízekre, a zöldségekre, gyümölcsökre, a különleges táplálkozási célú élelmiszerekre, a gyümölcslevekre, a tejtermékekre, a marhahúsra, húskészítményekre stb. vonatkozó nemzeti vagy közösségi rendeletekben.
Amit ismételten fontos hangsúlyozni, előállítóinknak megérteni és a jelölési szabályokat a saját érdekükben is betartani: a pontos és valósághű, a fogyasztót nem félrevezető tájékoztatás alapvető követelmény.

Az élelmiszerek jelöléséről szóló 19/2004. (II. 26.) FVM-ESZCSM-GKM együttes rendelet és módosításai megjelenésük előtt széleskörű szakmai egyeztetési folyamaton mentek keresztül. Ezt követően a hatályba léptetett rendeleteket a jogalkalmazóknak közvetlenül kell értelmezni és használni. A Minisztérium élelmiszerjelölésért felelős Főosztálya a jogszabályhoz önkéntesen felvállalta kommentár készítését, abból a célból, hogy segítse, megkönnyítse azok megfelelő használatát, valamint hogy általános értelmezési kérdésekben iránymutatást adjon. A kommentár – amely mind a hazai, mind pedig az EU többi tagállamában elfogadott gyakorlat alapján készült – nem tekinthető hivatalos jogértelmezésnek.

A kiadvánnyal szeretnénk segítséget nyújtani az élelmiszer-előállítóknak, hatósági ellenőrzésben részvevőknek, a fogyasztói érdekvédelmi szervezeteknek, hogy tevékenységük során útmutatóként használják a rendelet szövegéhez írt kommentárokat.

A jelölési rendeletnek a legutóbbi rendeletekkel [26/2010. (III. 19.) FVM, 4/2010. (VII. 5.) VM rendeletek] módosított részeit (meghagyva a dátumjelölés változásának kiemelését is), valamint az ehhez kapcsolódó kommentárokat háttérszínezéssel jelöljük. Ezen túl egyes magyarázatokat kiegészítettünk/módosítottunk a hozzánk eljutott kérdések alapján. Ezeket a részeket is kiemeléssel jelezzük.

A kiadvány itt elérhető.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)