A természeti erőforrások és értékek megőrzése, az azokkal való felelős gazdálkodás, a mezőgazdaság és a vidék fejlesztése, az épített és a természeti környezet védelme a XXI. században egyre inkább felértékelődő, egymással szorosan összefüggő, nemzetbiztonsági jelentőségű stratégiai feladat – fogalmazott Kardeván Endre a vidékfejlesztési minisztérium államtitkára a Tanakajdi Talajvédelmi Laboratóriumban tartott Föld Napi rendezvényen. Közlemény.
Az idén a civil mozgalmak mellett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) NTAI Tanakajdi Talajvédelmi Laboratóriuma is akciónapot tartott. Az államtitkár figyelemre méltó lehetőségnek nevezte az eseményt, amely lehetőséget teremt arra, hogy a fiatalok megismerhessék a természeti erőforrások védelme érdekében nap mint nap tett erőfeszítéseket. Az oktatás segítése, a közös együttműködés reményében a NÉBIH együttműködési megállapodást írt alá a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központjával.
Kardeván Endre kiemelte: a jó minőségű, biztonságos élelmiszerellátás, a tájfenntartás, az ivóvízbázisok, a talajok védelme, az élővilág sokfélesége és a jó környezeti állapot megőrzése, a vidéki élet feltételeinek megteremtése egész Európában a legfontosabb kormányzati célok között szerepel. A mezőgazdasági termelés biztonsága magában foglalja az élelmiszer-termelésre alkalmas környezet hosszú távú fenntartását is, aminek kiindulópontja az agrárkörnyezet védelme, különösen a termőföldjeink megőrzése – a talajvédelem – és az okszerű és fenntartható, integrált növényvédelem és növényegészségügy.
A környezet hosszú távú fenntarthatósága mellett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal biztosítja a káros anyagoktól mentes, egészséges élelmiszerek előállítását – fogalmazott Kardeván Endre. Mint mondta, hazánkban – Európában egyedülálló módon – a NÉBIH egyetlen hivatalként felügyeli az élelmiszerláncot érintő összes kockázatot. Így, az élelmiszer-lánc egészét lefedő ellenőrzési és felügyeleti rendszer lehetővé teszi az azonnali és hatékony beavatkozást. A hivatal hatósági jogosítványai megerősödtek, létrejött egy központi ellenőrzési csoport, amely országos illetékességgel, a hivatal teljes hatáskörében hajt végre ellenőrzéseket.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)