A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) mindent megtesz annak érdekben, hogy a parlagfű virágzását visszaszorítsa. A parlagfű-fertőzöttség csökkentésében nagy segítséget jelent, ha a földhasználók követik a jogszabályok előírásait. A következő hetekben helikopterek is segítik a fertőzött területek felderítését. Közlemény.
Az eddigi ellenőrzéseken a földhivatalok a külterületeken 410 esetben, összesen 724 hektáron azonosítottak parlagfüves területeket. A Kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai 252 esetben, 253 hektáron rendeltek el közérdekű védekezést.
Bírságolni és közérdekű védekezést elrendelni a virágbimbók kialakulása után és virágzó parlagfű esetén lehet.
Növényvédelmi bírságot eddig tizenháromszor szabtak ki, a határozatok, jegyzőkönyvek feldolgozása folyamatban van, az adatok folyamatosan változnak. Az ellenőrzések a következő hetekben is folytatódnak.
A parlagfűvel borított területek nagysága a kormány és a minisztérium hatékony munkájának köszönhetően évről-évre csökken. A földhasználók is láthatóan nagyobb gondot fordítanak a területeik karbantartására, rövid időn belül elvégzik a tarlóápolást, ami jelentősen csökkentheti a pollenszóródást.
A művelt területeken a tavalyi évhez képest kevesebb helyen fordul elő parlagfű, még a problémásnak számító napraforgótáblák között is ritkábban lehet parlagfüvet találni. A műveletlen területek természetesen több feladatot okoznak, azonban a jelenlegi aszályos időjárás mindenképpen kedvez a védekezésben.
A minisztérium 79 millió forintot különített el költségvetésében idén a parlagfű elleni védekezésre, de a tárca és a kormány ennek többszörösét fordítja a parlagfű elleni harcra, a gyom irtására és az aerobiológiai hálózat működtetésére.
2012-ben 52.709 fővel indult olyan mezőgazdasági közfoglalkoztatási program, amely közvetve vagy közvetlenül a parlagfű-mentesítést szolgálja. Ebből 1.300 fő vesz részt közvetlenül a parlagfű-mentesítésben. Az érintett minisztériumokban, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalban, a Földmérési és Távérzékelési Intézetben és a megyei Kormányhivatalokban mintegy 550 fő foglalkozik parlagfű-felderítéssel, hatósági feladatokkal, a közérdekű védekezések és mentesítések irányításával.
A Kormány 2012. július 6-án elfogadta a parlagfű elleni védekezés akciótervét, mely a sürgős, napi feladatok kezelése mellett hosszú távú megoldást nyújt az évek óta súlyosbodó problémára. A program a közterületek teljes parlagfű mentesítését, a pollenterhelésre vonatkozó adatszolgáltatás és riasztási rendszer hatékonyabbá tételét és a környezettudatosságra nevelést tekinti az elkövetkező évek fő feladatának.
Folyamatban van a parlagfüves területek hatósági felderítési rendjének felülvizsgálata, egy egyszerűbb, hatékonyabb eljárási és szankcionálási rendszer kidolgozása.
A 2020-ig szóló időszakban a hatósági eljárás erősítése mellett a folyamatos társadalmi tudatformálásra, szakmai oktatási fórumok szervezésére helyeződik a hangsúly. A parlagfű elleni védekezés témája fokozatosan beépül az iskolai tananyagba, ismeretterjesztő kampányok segítségével megszólíthatók a fiatalok. A Lakossági Parlagfű Bejelentő Rendszer 2012 augusztus végére tervezett bevezetésével a lakossági bejelentések hatékonyabban kezelhetők és biztosítható a hatósági eljárás átláthatósága.
Az elkövetkező évek kiemelt feladata a fő pollenadó mezőgazdasági területek mértékének csökkentése. Ezt növénytermesztési, technológiai és prevenciós ismeretek átadásával látja biztosítottnak a védekezési terv, amely a későbbiekben a közfoglalkoztatási programok folytatásával az állami, önkormányzati területek teljes mentességét szeretné elérni.
A széles körű tájékoztatás, a sikeres felderítés bizonyosan önkéntes jogkövető magatartásra ösztönzi a földtulajdonosokat, és elvégzik a területük gyommentesítését.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)