Kardeván Endre napirend előtti hozzászólása egyes élelmiszer-biztonság kérdésekben, 2010 július 13-án.
Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az élelmiszer-biztonság kérdése világszerte az érdeklődés előterében áll, és hazánkban is prioritást élvez. Az Európai Unió élelmiszer-biztonsági politikájának megfelelően Magyarországon is egyértelműen megfogalmazódik, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatban a legfontosabb szempont a fogyasztók egészségének védelme, amely sem gazdasági, sem politikai érdekeknek nem rendelhető alá. Magyarország kormányának egyik hangsúlyozott célkitűzése az élelmiszer-biztonság legmagasabb szinten történő biztosítása. Ezt tükrözi az is, hogy a terület képviselete immár államtitkári szinten valósul meg.
Az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott úgynevezett élelmiszer-higiéniai rendeletcsomag egyértelművé teszi, hogy az élelmiszerek biztonságának minden vonatkozásáért elsősorban az élelmiszer előállítója a felelős, a hatóság pedig ellenőrző szerepet tölt be. A kormány több olyan intézkedést is foganatosított, illetve tervez megtenni, amelyek a magyar fogyasztók biztonságos élelmiszerhez való jutását hivatottak elősegíteni. Az elmúlt héten jelent meg két olyan rendelet is, amelyek egyrészt a külföldről származó élelmiszerek fokozottabb ellenőrzését teszik lehetővé, másrészt pedig a hazai termelők érvényesülési esélyeit javítják. Az előző 20-ától lesz hatályos, akkor tudunk vele konkrétan foglalkozni.
A másodlagos élelmiszer-vizsgálat szükségességét az a tény adja, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján a hazai piacon forgalomba kerülő élelmiszerek fokozott ellenőrzése indokolt a fogyasztóvédelem érdekében. Az elmúlt években a hatóság számos alkalommal tárt fel külföldi élelmiszerekkel kapcsolatban problémát.
A hatósági ellenőrzési rendszer megerősítésének szükségességét jelzi az is, hogy a Századvég által végzett közvélemény-kutatás szerint a kormányprogram külföldi élelmiszerek fokozott ellenőrzéséről szóló pontja 96 százalékos társadalmi támogatottságot élvez.
Az új előírások szerint az élelmiszer-vállalkozóknak be kell jelenteniük bizonyos, a termékek nyomonkövethetőségét biztosító információkat a hatóságoknak, ha olyan telephelyet működtetnek, ahová harmadik országból vagy uniós tagállamból származó terméket tárolnak be. A bejelentett adatok alapján a hatóság kockázatbecslést végez, amely az ellenőrzések megszervezéséhez szükséges.
Minthogy nem lehetséges minden egyes forgalomba kerülő élelmiszer tételes vizsgálata az Európai Unió rendeleteivel összhangban Magyarországon, mint a világon mindenütt, a forgalomban lévő élelmiszerek ellenőrzése kockázatbecslés alapján történik. A kormány az ígéreteinek megfelelően tovább javította a kistermelői réteg élelmiszer-termelési, -feldolgozási, -értékesítési feltételeit is, amellyel jelentős mértékben javultak a hagyományos magyar termékek piacra jutásának esélyei.
A módosításoknak köszönhetően az új lehetőségek hozzájárulnak a társadalmi tudatformáláshoz és a hazai élelmiszerek iránti lojalitás erősítéséhez is azáltal, hogy segítenek visszaadni a vidéki emberek munkába vetett hitét, öngondoskodási képességét. A módosítással ugyanakkor megerősítettük a hatóság szankcionálási rendszerét is, például a kistermelők és a gazdaság hároméves eltiltása adott tevékenységtől, amennyiben annak során a fogyasztó egészségét súlyosan veszélyeztető hiányosság kerül megállapításra, hogy a megnyílt lehetőségek ne vezessenek az élelmiszer-biztonság lazulásához.
A most megjelent rendeleteken kívül tervezzük a vendéglátó-ipari termékek előállítására vonatkozó élelmiszer-higiéniai jogszabályok felülvizsgálatát is, a területet jelenleg szabályozó rendeletek egy része elavult, nem felel meg a mai kor követelményeinek, és nem tükrözi a rendeletek megalkotása óta eltelt időben bekövetkezett technológiai fejlődést sem. A nehezen betartható előírások közvetett módon veszélyeztethetik az élelmiszer-biztonságot is. Erre való tekintettel indokolt a terület szabályozásának újragondolása és a szétszabdalt jogi háttér egységesítése.
A fentieken felül a hatóság rendszeres és kiemelt ellenőrzésekkel egyaránt igyekszik visszaszorítani a nem biztonságos vagy nem megfelelő minőségű termékek bekerülését a hazai piacra. Az éves ellenőrzési terv végrehajtása az évszak-, illetve a szezonjellegű termékforgalmazás figyelembevételével történik.
A fentiek szerint és azokkal összhangban a magyar hatóság természetesen mindent megtesz, és a jövőben is mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a hazai fogyasztókhoz biztonságos élelmiszerek kerülhessenek.
Köszönöm szépen.
(parlament.hu)