Magyarország teljesítménye több agrárgazdasági területen is világszínvonalú – derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) összeállításából. Ennek alapján hazánk kiemelkedik többek között a mezőgazdasági területek arányában, az eszközhatékonyságban és a vetőmagkivitelben is. Közlemény.
Magyarország egyértelműen a kedvező agrárpotenciállal rendelkező államok közé tartozik, amit az is bizonyít, hogy az Európai Unión belül 3. helyen állunk a mezőgazdaságilag művelhető területek arányában. Szintén kiváló adottságainkat mutatja, hogy e területek több mint 80 százaléka szántó. Ezzel, a tagállamok közül Dánia után a 2. helyet foglaljuk el, és mintegy 23 százalékkal múljuk felül az uniós átlagot.
Hazánk népessége jelentősen kötődik a mezőgazdasági termeléshez. Magyarországon egy agrárgazdaságban foglalkoztatott ember a 27 uniós ország átlagánál 53 százalékkal nagyobb területen gazdálkodik, csak az Egyesült Királyság, Dánia és Franciaország rendelkezik ennél kedvezőbb adatokkal. 2012-ben 15 ezer fővel növekedett a mezőgazdaságban dolgozók száma.
A vetőmagkivitelben is jeleskedünk, hazánk a világ 5. legnagyobb exportőre. A szaporítóanyag termőterületét tekintve az európai ranglista 7. helyét foglaljuk el, az előállított vetőmag mennyisége megközelíti a 270 ezer tonnát. A kukorica és mustármag vetőmagját 2011-ben Európán belül Magyarországon termesztették a 2. legnagyobb területen. Meg kell említenünk a napraforgómagot is: évi több mint 1 millió tonnás termelésünkkel 8. helyen szerepelünk a világ országainak rangsorában, kivitelünk pedig az elmúlt három évben 8 – 19 százalékos részarányt képviselt a világ kereskedelmében.
A lista koránt sem teljes, még számos egyéb területen világszínvonalú a magyar mezőgazdaság. Elég csak például a csemegekukorica, meggy, torma, libatoll termelését, a kacsa- és nyúlhús előállítását, az étkezési pontytermelést vagy a méhészetet említenünk.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az eredményeket látva hangsúlyozta, beérett az elmúlt három éves munka gyümölcse. Köszönet illeti a kiemelkedő teljesítményért a magyar gazdákat, akik az év 365 napján fáradhatatlanul dolgoznak.
A kiemelkedő területekről a közeljövőben folyamatos tájékoztatást adunk!
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)