Megtartotta 13. értekezletét Magyarország és a németországi Türingia tartomány kormányközi vegyes bizottsága. A pénteken véget ért erfurti tanácskozáson gazdasági, kulturális és oktatási együttműködésekről állapodtak meg a résztvevők.
A magyar delegáció vezetője, Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a háromnapos értekezlet után az MTI-nek elmondta: a bizottság évfordulós ülést tartott, hiszen húsz éve alakult ki intézményes kormányközi kapcsolat Magyarország és az egykori NDK területén fekvő tartomány között.
A tartományi nagykoalíciós - konzervatív-szociáldemokrata - kormány és a többi türingiai partner "nagy tisztelettel" viszonyul Magyarország iránt, és "nagyon elégedett" a kapcsolatok két évtizedes fejlődésével, a jubileumi tanácskozáson pedig "újabb minőségi lépést tettünk előre" - mondta a helyettes államtitkár.
A bizottság német társelnöke, Marion Walsmann konzervatív politikus, a tartományi kormány szövetségi és európai ügyekért felelős minisztere által vezetett tanácskozáson megállapodtak arról, hogy Erfurtban, a tartomány fővárosában az idén ősszel vállalkozói információs fórumot tartanak a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a türingiai partnerszervezet szervezésében. Magyarországon 140 türingiai vállalkozás - többségében autóipari beszállító cég - tevékenykedik, és a tartományban igen erős a kis- és közepes méretű vállalkozások szektora. A magyar vállalkozások így hasznos tapasztalatokat szerezhetnek és további együttműködési lehetőségekre találhatnak Türingiában - mondta Feldman Zsolt.
Jelenleg csaknem harminc magyar és türingiai iskola folytat rendszeresen diákcsere programokat, és sok további türingiai intézmény is keres magyarországi kapcsolatokat. Az oktatási együttműködés így a következő időszakban a német mintájú duális szakképzés területére is kiterjed majd - tette hozzá a helyettes államtitkár.
A XIII. században élt Árpád-házi Szent Erzsébet - Lajos türingiai őrgróf felesége -, vagy éppen a XIX. századi nagy zeneszerző és zongoraművész, Liszt Ferenc óta - aki a türingiai Weimarban töltötte legtermékenyebb alkotói korszakát -, a türingiai kultúrának sok magyar vonatkozása van. A vegyes bizottság ülésén megállapodtak arról, hogy "egy újabb, harmadik hullámban" a reformáció 500. évfordulójára készülve is együttműködik a két kormány, és az egyházakat bevonva megpróbálja "összekapcsolni a megemlékezések magyar és német szálait" - mondta Feldman Zsolt.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)