Azonnali vizsgálatot rendelt el a hazai magas cukorárak miatt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter - közölte Czerván György. Az agrárgazdaságért felelős államtitkára mai sajtótájékoztatóján azt is bejelentette, hogy a súlyos gondokkal küzdő tejágazat megsegítésére új támogatásra nyílt lehetőség, ami évi 9 milliárd forint plusz forrást jelent az ágazatnak. Közlemény.
Rövidesen igénybe vehető az 15 milliárd forintos agrár forgóeszköz hitel is, ami szabadon felhasználható, így takarmányvásárlásra is fordítható. A nagy érdeklődésre való tekintettel a minisztérium közbenjárására az MFB megemelte a Vis Maior forgóeszköz-hitel keret összegét is. Az eredeti 6 milliárdos keret további 5 milliárd forinttal egészül ki.
A vidékfejlesztési miniszter arra utasította a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalt (MgSzH), hogy vizsgálja meg, vajon a cukoripar minden piaci szereplője helyes piaci magatartást tanúsított-e az utóbbi időben - mondta Czerván György. A magas cukorárakkal az EU is foglalkozik, várhatóan március 10-én, uniós szinten is döntéseket hoznak, hogy a letörjék a magas cukorárakat. Mintegy 300 000 tonna cukor importját teszik lehetővé harmadik országból, várhatóan vámmentesen. Emellett további 500 000 tonna, az unió belső piacán megtalálható cukormennyiséget kvótásítanak.
Czerván György bejelentette, hogy évi 9 milliárd forint plusz támogatást kapnak a tejtermelő tehenészetek 5 éven keresztül. A tejágazat szerkezetátalakításáról életbe lépő új jogszabály szerint állatjóléti támogatás adható azoknak a termelőknek, akik az előírtakhoz képest magasabb állatjóléti kötelezettségeket vállalnak. A többletköltségeket az EU és a tárca közösen finanszírozza. A termelők akkor vehetnek részt a programban, ha nőstény – tej vagy tej és húshasznosítású - szarvasmarhát tartanak. A termelők állategységenként 33-35 ezer forint támogatást kaphatnak évente, amennyiben a kötelezettségek betartását vállalják. A teljes támogatási időszak 2011. május 1-től 2016. április 30-ig tart. A támogatási kérelmeket első alkalommal 2011. április 1-je és 30. között lehet benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH), az első kifizetésre még az idén sor kerül.
A Vidékfejlesztési Minisztérium célja, hogy az állatjólét lényeges javításával előmozdítsa a tejtermelés szerkezeti átalakulását, és hogy a jó minőségű tej és tejtermékek iránt növekedjen a vásárlói bizalom. A tárca tervei szerint a támogatás érdemben javítja a hazai szarvasmarha állomány tartási körülményeit, a munkaerő-igényes ágazatban hozzájárul a termelési szint megőrzéséhez, a tejtermelő vállalkozások versenyképességének biztosításához és ezzel a vidéki munkahelyek megőrzéséhez.
Az államtitkár beszámolt arról a döntésről is, hogy az MFB 15 milliárdos hitelkeret biztosít az Agrárforgóeszköz hitelprogram bevezetéséhez. A szabadon felhasználható hitel elsősorban az állattenyésztés versenyképességének javításához kíván forrást biztosítani. A hitel összege 1-50 millió forint, a futamidő 3 év. A program várhatóan 4-6 héten belül indul. A nagy érdeklődésre való tekintettel az MFB a minisztérium közben járására további 5 milliárd forinttal megemelte a Vis Maior Forgóeszköz hitelkeret összegét is. A 2010. december 2-án meghirdetett forrásra az első két hétben 2 milliárdos hitelkérelem érkezett.
Czerván György elmondta azt is, hogy az agrárkárenyhítési alapba a termelők tavaly 2,1 milliárd forintot fizettek be, amit a tárca ugyanennyivel kiegészített, hogy enyhítse a gazdák kárát. A minisztérium számtalan intézkedést hozott az ár és belvízkárokat enyhítésére, így módosította a kárenyhítési törvényt, hogy a gazdák az önrészüket június 30 helyett szeptember 30-ig fizethessék be. Továbbá kezdeményezte Brüsszelben a SAPS (területalapú) támogatások előlegének kifizetését (az előlegeket októberben a teljes támogatást decemberben kifizette az MVH), egyszerűsítette a vis maior bejelentést, majd módosította az agrárrendtartási törvényt, hogy a gazdákat vis maior esetén ne lehessen fedezetvásárlásra kötelezni. Sajnos a kárenyhítési alapot az agrárkormányzat a költségvetés ismert helyzete miatt nem tudta feltölteni. A jelenleg rendelkezésre álló 4,2 milliárd forint kifizetése hamarosan megkezdődik. A kárenyhítési igény lényegesen nagyobb, mint amit a kárenyhítési alapból fedezni lehet. Az összes MVH –nál nyilvántartott jogos igény 37,2 milliárd forint. Ebből 31,7 milliárd forintot a belvíz, 5,1 milliárd forintot a jég, 0,4 milliárd forintot pedig a fagykár enyhítésére igényeltek a termelők.
Az államtitkár elmondta azt is, hogy jelenleg 1 millió hektár érintett valamilyen vízkárral, ebből 203 ezer hektár szántó, 540 ezer hektár károsan átnedvesedett terület, amelyen mezőgazdasági munkák nem vagy csak nehezen végezhetők. Szerencsére a kedvező időjárás sokat segít, és napról napra csökken a belvizes terület nagysága.
A vidékfejlesztési minisztérium valamennyi érintett tárca bevonásával új kárenyhítési rendszer kidolgozását kezdte meg. A tervezet ősszel kerülhet a Országgyűlés elé.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)