Magyarország üdvözli a Közös Agrárpolitika (KAP) 2014-től kezdődő időszakára, a vidékfejlesztésre javasolt társfinanszírozási arányokat - mondta Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár az uniós tagországok mezőgazdasági minisztereinek hétfői luxembourgi tanácsülésén.

A KAP a jelenleginél magasabb uniós finanszírozással támogatja a kevésbé fejlett régiók, a fiatal gazdák, a közösségi beruházások, az együttműködés és a helyi közösségek fejlesztésére szolgáló programokat (LEADER).

Az ülés egyik napirendi pontjaként a miniszterek megvitatták a készülő KAP-reformon belül a vidékfejlesztésre vonatkozó rendelettervezetet. A dán elnökség előzetesen feltett kérdései alapján a résztvevők a társfinanszírozásról, illetve a vidékfejlesztésre fordítható támogatások "zöldítéséről" fejtették ki álláspontjukat.

Czerván György az utóbbival kapcsolatban az ülésen jelezte: Magyarország elvben támogatja, hogy a 2014-2020 közötti időszakban a vidékfejlesztésre fordítható források 25 százalékát környezetvédelmi intézkedésekre kell felhasználni, hiszen hazánk már a jelenleg is ilyen célra fordítja a támogatások közel negyedét.

A luxemburgi tanácsülésen az EU soros elnöksége, Dánia bemutatta a KAP-reform jogszabályainak előkészítéséről szóló jelentést. A magyar értékelés szerint a legkomolyabb előrelépést a közvetlen támogatások zöldítésében sikerült elérni: várhatóan egy, a tagállamok és a termelők számára egyaránt rugalmas szabályozás jön létre az eredeti bizottsági javaslaton belül, de a tagországok még nem alakítottak ki közös álláspontot erről a kérdésről.

A miniszterek elfogadták a 2012-15-ig tartó időszak állatjóléti stratégiájáról, illetve az állatok szállítás alatti védelméről szóló közös következtetéseket. Ezekben kiemelik az állatjóléti intézkedések tudományos alapú megközelítésének fontosságát, míg az állatszállításoknál további állatjóléti útmutatók kidolgozására szólítják fel az Európai Bizottságot.

A találkozón az Európai Bizottság felhívta a figyelmet arra, hogy jövőre hatályba lép a sertések védelméről szóló irányelv. Az előre jelzett adatok alapján 9 tagállam nem tudja teljesíteni a vemhes kocák csoportos tartására előírt uniós követelményeket 2013. január 1-jén, ellenük kötelezettségszegési eljárást indít majd a bizottság.

Czerván György jelezte, hogy a magyar sertéstartó telepek több mint 90 százaléka már most is megfelel az új állatjóléti előírásoknak, így Magyarországnak semmiféle gondot nem jelent majd a jövő évi teljes körű átállás.

Foglalkoztak a miniszterek az antimikrobiális rezisztencia (a gyógyszereknek ellenálló baktériumok) hatásait tárgyaló, közös uniós állásfoglalás-tervezettel. A dokumentum rendkívül sürgető feladatnak nevezi a problémakört, és további lépéseket javasol mind az uniós tagállamoknak, mind az Európai Bizottságnak, mivel Európában évente mintegy 25 000 ember halála vezethető vissza erre a problémára. A dokumentum kiemeli az egészségügyi és állategészségügyi szektor szorosabb együttműködésének fontosságát is. A tervezetet az agrárminiszterek hétfőn egyhangúlag támogatták, így az egészségügyi miniszterek pénteki találkozóján el is fogadhatják.

Czerván György kiemelte: az áprilisi tanácsülést követően Lengyelország és Litvánia a mostani tanácskozáson újra felvetette, hogy a nehéz tejpiaci helyzet miatt indokolt, hogy az Európai Bizottság piaci intézkedéseket léptessen életbe. Elsősorban az export-visszatérítések újbóli alkalmazása mellett érveltek, azonban javasolták a referenciaárak és az intervenciós árak felülvizsgálatát is.

A lengyel-litván felvetést támogatta Spanyolország, Lettország, Belgium, Portugália, Szlovénia, Bulgária és Magyarország. Ausztria az export-visszatérítések bevezetését nem tartja jelen helyzetben szükségesnek, azonban a referenciaárak felülvizsgálatát szintén támogatta.

Az Európai Bizottság képviselője megerősítette, hogy folyamatosan figyelemmel kísérik a piaci változásokat. Megítélése szerint alapvetően szezonális áringadozásról van szó, amelyet az is megerősít, hogy hét tagállamban három hét óta újra emelkednek az árak. Az exportált mennyiségek nem csökkentek, az exportértéknek pedig kedvez a gyenge dollár-euró árfolyam is. Jelenleg a bizottság nem tartja indokoltnak a tagállamok által javasolt piaci beavatkozásokat, de továbbra is kiemelt figyelmet fordít erre a kérdésre.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)