A kormány döntött a Magyar Fejlesztési Bank által működtetett hitelkonstrukció kibővítéséről. A gazdálkodók még mintegy 9,5 milliárd forintért igényelhetnek hitelt az Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogramból.

A hitelprogram alapján a termelők a szabad mezőgazdasági de minimis keretüknek, valamint a hitelbírálati szempontoknak megfelelően legfeljebb 25 millió forint, a fiatal gazdálkodók 1-50 millió forint közötti, kedvező kamatozású hitelt vehetnek igénybe. A kamat mértéke a jelenlegi piaci viszonyok között mintegy 8,5 százalék, amely 1,5-2,5 százalékpont kamatelőnyt biztosít egyes piaci kamatozású forinthitelek 10-11 százalékos éves kamatlábával szemben. A futamidő legfeljebb 15 év lehet, az önerő nagysága a vásárlás nettó költségének legalább a 15 %-a. Az önerő saját forrásból és vissza nem térítendő állami támogatásból is állhat.

A fiatal gazdák termőföldvásárláshoz nyújtott támogatásához az Európai Bizottság jóváhagyása is kell, de erre nem kell sokáig várni. Ebben a hitelprogramban az összes, fiatal gazdálkodóknak adható támogatás, legfeljebb 40.000 euró – mintegy 11,8 millió forint lehet.

Azok a fiatal gazdák, akik a Darányi Ignác Terv keretében induló támogatásban részesülnek, egyelőre nem vehetnek fel kedvezményes hitelt termőföldvásárláshoz, támogatáshalmozás miatt.

A tárca tervei szerint a 2014-2020-as új tervezési időszakban már a Darányi Ignác Terv keretében induló támogatásban részesülő fiatal gazdák is kaphatnak kedvezményes hitelt termőföldvásárlásra, így a kétféle támogatás együttesen emelkedhetne.

A kedvezményes hitelprogramban a gazdálkodók a termőföldvásárláshoz mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatást is kaphatnak az állami költségvetésből.

Az új, termőföldvásárlási hitelcélra a teljes mezőgazdasági de minimis keretből (7500 euró/3 év) akár 20-25 millió forint is felvehető hitelként, amiből a földáraktól függően 25-50 hektár termőföldet lehet megvásárolni.

A hitelprogramban a termőföldvásárláshoz felvett hitelügyletekhez automatikusan kapcsolódik az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány készfizető kezességvállalása, így jellemzően alacsonyabb fedezeti érték biztosításával juthatnak hitelhez a termelők.

A kibővített hitelprogram előnye, hogy egy már futó beruházási konstrukciót egészít ki termőföldvásárlási hitel nyújtásával, ezért gyorsan bevezethető, ráadásul meghirdetéséhez új költségvetési források nem szükségesek, és az uniós szabályokkal teljes összhangban készült.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)