Új időszámítás kezdődik az agrárfinanszírozásban, szeptember 1-től a bankok meghirdetik az Agrár Széchenyi Kártyát – mondta Fazekas Sándor a mai sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár, Krisán László, a KA-VOSZ vezérigazgatója, Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Dávid Ferenc a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára és Herczeg András az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány /AVHGA/ ügyvezető igazgatója.
A magyar mezőgazdaság presztízse az elmúlt évtizedekben drasztikusan csökkent, ezért 2010-ben a kormány deklarálta, hogy kiemelt figyelmet fordít a hazai agrárgazdaságra: tíz évre szóló vidékstratégiával és ágazati programokkal állítja vissza a hazai agrárium gazdasági súlyát és tekintélyét. Ennek részeként indul el szeptember 1-jén az Agrár Széchenyi Kártya konstrukció, mellyel a kormány támogatja az agrárgazdaság szereplőit, hogy könnyebben juthassanak finanszírozási forrásokhoz - mondta a miniszter.
A kormány a Széchenyi Kártya Programot kiterjesztette az őstermelőkre, a családi gazdaságokra, az erdőgazdálkodással, vadgazdálkodással és halgazdálkodással foglalkozó kis- és középvállalkozásokra. Az egy, kettő vagy három éves lejáratú folyószámlahitel összege minimum 500.000 Ft, felső határa 25 millió Ft. A konstrukcióhoz a magyar állam 2 % kamattámogatást és kezességvállalási díjtámogatást biztosít.
A program bővítésére azért volt szükség, hogy a mezőgazdasági szektorban dolgozó szereplők versenyképessége nőjön, pénzügyi helyzete javuljon - hangsúlyozta a tárca vezetője.
Az Agrár Széchenyi Kártya program segíti a vidéki munkahelyek megőrzését, a munkahelyteremtést, biztosítva ezzel több száz mezőgazdaságból élő család megélhetését. Feldman Zsolt kiemelte, hogy a kedvezményes folyószámlahitel felvételét az AVHGA kezességvállalása segíti. Az éves kezességvállalási díj 50 %-át az állam átvállalja. A kérelmeket a KA-VOSZ és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara irodáiban lehet benyújtani. A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a kormány a költségvetésből 600 millió forintot biztosít a kamat- és kezességi díjtámogatásra, amely jó befektetés lesz az állam számára, hiszen milliárdos hiteleket mozgat meg, segítve ezzel a mezőgazdasági termelés folyamatos finanszírozását.
Krisán László a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója hozzátette, az Agrár Széchenyi kártya Program nem jöhetett volna létre, ha nincs állami kamat- és garanciatámogatás, amelynek segítségével a magyar bankszektor képviselői könnyebben nyújtanak hitelt a vállalkozásoknak.
Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt hangsúlyozta, hogy a mintegy tíz éve működő KA-VOSZ gazdaságfejlesztési intézménnyé fejlődött, nyolc pénzügyi eszközt biztosít a vállalkozásoknak.
Herczeg András az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) ügyvezető igazgatója ismertette a folyószámlahitelhez kapcsolódó kezességvállalási szabályokat.
A kártyát a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a területi kereskedelmi és iparkamarák, valamint a KA-VOSZ több mint 100 irodájában lehet igényelni országszerte. Egyelőre az OTP és a Volksbank kapcsolódott be az Agrár Széchenyi Kártya hitelfolyósításba, a későbbiekben a Széchenyi Kártya programban részt vevő többi pénzintézet is csatlakozik.
Az Agrár Széchenyi Kártyáról bővebb információt itt talál.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)