Magyarország - az Unió soros elnökeként - támogatja a mezőgazdasági terményárak fokozódó áringadozása elleni nemzetközi fellépést, amely az élelmiszerbiztonság megteremtését célzó és szolgáló agrárpolitika alapja, mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a G20 országbeli agrárminiszterek első helyetteseinek („sherpa”) január 21-i berlini találkozóján.

A G20 a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet. A 20 ország gazdasága felöleli a világ bruttó nemzeti össztermékének 90%-át és a világkereskedelem 80%-át, továbbá a világ mezőgazdasági termelésének 80%-át és mezőgazdasági területeinek 65%-át teszi ki.

A G20-as csoportot a pénzügyminiszterek és a Központi Bank vezetői hozták létre 1999-ben, hogy közelebb hozzák az ipari és a fejlődő országokat a globális gazdaság kulcskérdéseinek megtárgyalására. Az egyes országok állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóin túl évente 1-2 alkalommal üléseznek a legfontosabb területek miniszterei. A napirendeket a szakértői „sherpa” találkozók készítik elő.

A G20 soros elnöki feladatait 2011 novemberéig ellátó Franciaország hazánkat is meghívta, mint az EU Tanácsának soros elnökét az egyeztetésre. Franciaország egyik prioritása Nicolas Sarkozy köztársasági elnök kezdeményezésére a mezőgazdasági termékek világpiaci árának hektikus ingadozása elleni program kidolgozása. A vitán Czerván György államtitkár az EU Tanácsának soros elnökeként kifejtette, hogy az extrém áringadozást és annak csökkentési lehetőségeit az EU-elnökség számos témájánál is kiemelten kezeli Magyarország. Jó példa erre a KAP jövőjéről vagy a tejcsomagról folyó vita.

Magyarország nagyon fontosnak tartja a téma felvetését, mert a szélsőséges piaci árváltozás kiszolgáltatottá teszi a gazdákat, káros a termelés finanszírozására, a kereskedelemi áralkura valamint hátrányosan érinti a termelők hitelhez jutását. A mezőgazdasági terményárak fokozódó ingadozása ellen koordinált fellépés indokolt, különben a gyors árváltozások szétzilálhatják a termelési alapokat, az élelmezésbiztonság megteremetését célzó és szolgáló fejlesztési- és agrárpolitikát. Az egyes országok külön-külön nem tudják megoldani a problémát, mindenképpen egységes nemzetközi fellépés szükséges.

Az államtitkár támogatásáról biztosította a G20 országokat. Az EU Tanácsának soros elnökeként méltó, EU szintű képviseletet nyújt Magyarország a program kidolgozásához. Ennek érdekében egyeztet az EU tagállamaival is a következő hónapokban. Erre azért van szükség, mivel a 2011. márciusi és májusi újabb szakértői üléseket követően a G20-ak egy javaslatcsomagot kívánnak elkészíteni a 2011. júniusi agrárminiszteri találkozóra, melyet aztán a 2011. novemberben fogadhatnak el az állam- és kormányfők.

(kormany.hu)