A bizottság vizsgálja a cukorgyárak privatizációját, valamint - Font Sándor, Ivanics Ferenc és Sebestyén László országgyűlési képviselők javaslatára - Magyarország európai uniós csatlakozása óta a közösségi cukorreformok során képviselt magyar álláspontot, és annak itthoni következményeit. Az országgyűlés 302 igen szavazattal 46 ellenében fogadta el a képviselők javaslatát.
A tizenhat tagú vizsgálóbizottság feladata lesz továbbá, hogy felderítse a gyárak értékesítéséből befolyt összeg miként aránylott azok piaci értékéhez, és miért kerültek főként külföldi tulajdonba az üzemek.
A privatizációt követően a gyártás és a termelés további visszaesése 2006-ban, az EU cukorrendtartási reformjával folytatódott. Az unió négy év alatt hatmillió tonnával csökkentette a közösségen belül előállított cukor mennyiségét. Az üzemek privatizációjakor tulajdont szerzett külföldi befektetők százéves hagyományokra visszatekintő gyárakat zártak be.
A hazai cukortermelés nyereséges volt, ennek ellenére a szocialista-szabaddemokrata kormány asszisztált az EU-döntéséhez, amely 2006-os reformjával visszaszorította a cukorgyárak termelését. Mára mindössze egy, külföldi tulajdonban lévő cég működik Kaposváron, ahol csupán a hazai cukorszükséglet harmadát állítják elő, mert az uniós csatlakozáskor kiharcolt - 402 ezer tonnás – magyar cukorkvóta 75 százalékát visszaadtuk Brüsszelnek. Az évi cukorfogyasztás 300 ezer tonna körüli, így a hazai gazdaság importra szorul.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerint fontos, hogy az Unió újra végiggondolja cukorpolitikáját, amelynek Magyarország is szenvedő alanya. Olyan szabályozást kell kidolgozni, amely a jövőben garantálja, hogy a fogyasztó elfogadható áron tudjon hozzájutni ehhez a fontos élelmezési cikkhez.
Az Európai Unió 2014 utáni ciklusának kezdetéig, az agrárstratégia keretei között fel kell készülni a kvóták megszűnésével bekövetkező változásokra. Ehhez azonban nélkülözhetetlen a rendszerváltozás utáni kormányzatok cukorpiaci intézkedéseinek széles körű vizsgálata, és a következtetések levonása, ami a most megalakult országgyűlési bizottság feladata lesz.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)