Az Európai Unió 2014-től tervezett Közös Agrárpolitikája (KAP) szerint megőrizheti pozícióját az eddig kedvező helyzetben lévő hazai gabonatermesztés - mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár szerdán Dunaföldváron.
Czerván György a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének közgyűlésén kifejtette: a kukorica- és a repcetermesztésre egyértelműen pozitív hatása lesz az EU új, közös agrárpolitikájának, míg a búza vetésterülete várhatóan valamelyest csökken.
2014-től a Közös Agrárpolitika kiadásait a 2013-as nominálértéken befagyasztják. Az Európai Bizottság javaslata szerint Magyarország helyzete a tagállamok közötti újraelosztással a közvetlen támogatásokban nagyjából változatlan marad, így nem romlik az ország versenyképessége.
Az államtitkár hozzátette: az Európai Unió a sertés- és a baromfitenyésztést továbbra sem kívánja közvetlenül támogatni.
A KAP tervezett szerkezetét ismertetve elmondta: az alaptámogatás hektáronként várhatóan 140-150 euró között alakul. Ez kevesebb ugyan a jelenlegi területalapú támogatásnál, azonban kiegészítő támogatásokat lehet igényelni. Ezek közé tartozik a KAP zöld komponense, ami hektáronként mintegy 80 eurós forrást jelent.
Czerván György kiemelte: a kisgazdaságok üzemenként évi 1.000 eurós támogatáshoz juthatnak, amelyet Magyarországon a regisztrált termelők 40 százaléka, mintegy 70 ezer gazdálkodó választhat.
Magyarország az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokon keresztül az uniós tagság haszonélvezője, mert a magyar mezőgazdaság az unió mezőgazdaságának két százalékát teszi ki, miközben 3-3,5 százaléknyi agrár- és vidékfejlesztési támogatást kap. Ez csak az idei költségvetésben 500 milliárd forint értékű - tette hozzá.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája, MTI)